Jiří Valošek slouží jako psovod u policie patnáct let. Se zvířaty pracuje od dětství, kdy se věnoval výchově loveckých psů. Jeho sen stát se policejním psovodem se mu splnil. Důslednost ve výcviku Baka mu přinesla za kariéru jedinečná ocenění. Bak je držitelem nejvyššího titulu Pes obranář III. stupně, který s ním drží v současné době ještě jeden pes v republice. V minulých letech jako obranář uspěl i na mistrovství republiky, kdy v této disciplíně vybojoval dvakrát titul mistra a jednou titul vicemistra ČR.

„Bak je jedinečný obranář, přestože se dnes zaměřujeme již na činnost pátracích psů. K této změně došlo po vážném úrazu Bakova kolena, které muselo být zoperováno. Jeho soutěživost a houževnatost se však projevila na právě uplynulém mistrovství i v této disciplíně, kdy potvrdil, že je jedinečným psem v celé republice a vybojoval opět titul mistra republiky,“ řekl usměvavý psovod Jiří Valošek.

Týdně se svým psím kolegou trénuje pětkrát týdně a před soutěží i dvakrát denně. „Doma mám několik psů. Kromě Baka mám také vynikajícího psa, který je zaměřen na hledání drog. V současné době si již připravuji mladého psa, který bude jednou nástupcem Baka,“ sdělil dále psovod. Podle Jiřího Valoška, který s Bakem uspěl i na mezinárodním poli, však nejde o soutěžení. K úspěchu nevede jen výcvik ve službě a osobním volnu, ale spousta dalších věcí.

„Výcvik služebního psa je zcela jedinečný a specifický. Nejdůležitější je mít kvalitního psa, tolerantní rodinu a vynikající pracovní kolektiv. V mém případě se dá říci, že mám vše, a to se psovodovi podaří jednou v životě. Tímto tedy děkuji mým blízkým za shovívavost a kolegům za velkou pomoc,“ dodal Valošek.