Pes je během chvilky u dívky, která ve vodě mává rukama, otočí se u ní, aby se mohla chytit postroje, a pak ji táhne ke břehu. Jakmile je dívka z vody, pes plave pro druhou topící se slečnu.

Tentokrát nastěstí životy v ohrožení nebyly, to jen na Slezské Hartě probíhal týdenní mezinárodní výcvikový kemp pro psy specializovaný na vodní záchranářství. Sešlo se zde 36 psů se svými chovateli z Česka, Německa, Maďarska, Polska a Švýcarska.

„Loni jsme s Doubravkou Olšákovou v Polsku absolvovali kurz, kde jsme se seznámili s fi nskou trenérkou Johannou Andersson. Tak nás napadlo uspořádat obdobný kurz tady. A protože jsme obě ze severní Moravy a já z Roudna, padla volba na Slezskou Hartu," řekla jedna z organizátorek Ivana Karasová.

Podařilo se jim sehnat podporu podnikatelů a sponzorů, pomoc našli v obci Roudno, kde našli za výhodných podmínek ubytování ve zdejším kempu.

„Převažují zde rasy landseer, novofundlandský pes, ti jsou předurčeni pro vodní záchranářství. Máme tu ale i cane corso a welshcorgi, ty má i anglická královna," vyjmenovala Ivana Karasová plemena psů, která bylo možné v kempu zahlédnout.

„Pes má mimořádnou sílu, v čelisti dokáže utáhnout lano s člunem se čtyřmi lidmi. Síla a rychlost psa je lepší než člověka," vysvětlila Karasová, čím je pes neocenitelný při pomoci na vodě.

Některá plemena si ve vodě libují. Psi dříve například pluli na moři s rybáři, pomáhali s taháním sítí, aportovali předměty z vody a tahali malé čluny, dokáží doplavat pro vesla. Pes rasy landseer prý dokáže instinktem po vhození do vody rozeznat, kterým směrem je pevnina, i když není vidět.

Psi na Slezské Hartě cvičili aportování z vody, přitažení lodě, přitažení člověka a řadu dalších úkonů. Finská trenérka Johanna Andersson se individuálně věnovala každému psovi. A ti si ve vodě opravdu uměli poradit, zvládli i třeba vylovení předmětu ze dna.

„Pes při tom stojí, takže to jde tak z půlmetrové hloubky," předvedla Johanna Andersson, jak na její pokyn jeden landseer ponořil hlavu do vody a aportoval ze dna vhozený předmět.