Po zlodějích přišla zvěř

„Nejprve nám minulý týden rozstříhali zloději plot u zahrádky. Ve čtvrtek vybrali v osadě sedm chatek. Nemine týden, aby se něco neztratilo. Seberou na co přijdou," povzdechla si zahrádkářka z bruntálské osady Radost. Prostříhaným plotem se snadno dostala na pozemky zahrádkářů lesní zvěř. „V neděli naháněl z našeho podílku manžel společně se třemi myslivci a psem srnu. Srnka přeskočila přes plot k hasičům, pobíhala po jejich atletickém oválu," uvedla Svobodová.

Srnu se nakonec podařilo dostihnout a přemístit k lesu. Ještě předtím však stihla okousat veškeré dřeviny na pozemku. Možná na to nebyla sama, dírou v plotě mohlo prolézt i jakékoliv jiné zvíře.

Takovou zimu nezažil desetiletí

Sedm měsíců zůstávají prakticky bez příjmů manželé Vlasta a Karel Volfovi z Meziny, kteří provozují zahradnictví pod bruntálským zámkem.

Předchystané sadby mají sice plné skleníky, zahrádkáři se ale ani v první třetině dubna nehrnou. „Letošní zima je pro zahradníka naprosto příšerná, pro nás až likvidační. Takovou zimu nepamatuji čtyřicet let. Tak dlouhou, aby byly takové drsné mrazy," posteskl si zahradník Karel Volf.

Topit ve sklenících začal vloni v říjnu a topí neustále až teď do dubna, což značně prodražuje jeho výpěstky. „Přitom zdražit si dovolit nemůžu, to by si tu nikdo pro nic nepřišel. Pěstitelé v Bruntále nemají kdovíjaké peníze," pokračoval Volf. V jeho sklenících sice nic nezmrzlo, bohužel rostlinky ale přerůstají. „Touto dobou jsme byli zvyklí přísady prodávat už měsíc. První kedlubny, saláty i květáky měli lidé nasazené," sdělil Volf.

První letošní zákazníci se začínají trousit až nyní. Nejenže se bojí, že by sazba zmrzla, často se kvůli sněhu na pozemek třeba ani nedostanou. „Zima nám opravdu dělá starosti. Prvního máje čerstvý hlávkový salát ze zdejších pozemků nebude, jak jsou zvyklí místní zahrádkáři každoročně," dodal k neveselému začátku zahradníkova roku.

Manželé Volfovi jsou na letošní zahrádkářskou sezonu dobře připraveni. Jen musí ještě počkat několik dnů, než roztaje sníh a vzrostou venkovní teploty.

V Heřminovech to není lepší

Podobná situace panuje v sousedních Nových Heřminovech. Ani tam není možné sázet kvůli dubnovému sněhu a mrazu.

Do zahradnictví Karla Volfa si včera Stanislav Polách z Nových Heřminov přišel koupit jen hlínu a rostlinky do truhlíku. „Rozhodl jsem se přesazovat doma pokojové květiny, když to nejde na zahradě," konstatoval Polách. Ven do hlíny zatím nemohl nasadit nic, nebyla šance a všechno by mu to spálil mráz.

„Vloni to všechno zmrzlo 18. května, pokud si vzpomínáte. Už to vypadalo s úrodou nadějně, najednou bylo mínus osm stupňů a tím pádem i po sadbě," vzpomínali Polách se zahradníkem Volfem. Květnový mráz se podepsal na celkové úrodě ve městě a okolí, zdejší zahrádkáři se neměli možnost na výstavách pochlubit například téměř žádným ovocem.