Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První svatohubertská mše

Třemešná - V Třemešné se v sobotu poprvé sešli přátelé myslivosti na svatohubertské mši. Kostelu svatého Šebestiána dominoval zastřelený daněk před oltářem, zelené uniformy a bažanti vedle eucharistie.

19.11.2012
SDÍLEJ:

Myslivci v Třemešné za zvuku zvonů a lesních rohů v úvodu svatohubertské mše přinesli do kostela uloveného daňka a erby svého cechu.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Svatohubertská bohoslužba s fanfárami trubačů byla premiérou nejen pro místní myslivecké sdružení, ale také pro farního vikáře Radima Zielonka, který je zároveň kaplanem děkanátu Krnov.

„Svatohubertská pouť se na Hostýně konala už čtrnáctkrát a na Cvilíně sedmkrát. Velký zájem o svatohubertskou tradici v Třemešné ukazuje, že nikdy není pozdě začít," řekl v úvodu kněz Radim Zielonka, který se už několikrát účastnil svatohubertské bohoslužby, ale v Třemešné ji poprvé sám sloužil.

„Sledoval jsem na Cvilíně, jak myslivecké tradice pojali zkušenější bratři. To, že dnes mohu sloužit svou první svatohubertskou mši je pro mě pocta a možná i důkaz, že jsem ve svých zkušenostech už trochu pokročil," svěřil se farní vikář Zielonka myslivcům a farníkům. Farními vikáři bývají kněží hned po vysvěcení, aby v této funkci nasbírali zkušenosti před tím, než sami přijmou úřad faráře.

„O myslivost se v Třemešné zajímají už děti. Při naší škole funguje myslivecký kroužek, takže tu máme v kostele výstavu obrázků lesní zvěře, se kterými se naše děti zapojily do výtvarné soutěže na téma toulky za zvěří. Potěšilo mě, kolik lidí přišlo, protože to byla moc vydařená akce. Jen škoda, že nakonec mezi nás nedorazil předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Palas, kterého jsme také zvali," zhodnotil první ročník místostarosta Třemešné Jiří Kománek.

„Nepátral jsem, zda se už někdy v historii sloužily v Třemešné svatohubertské mše, ale je to pravděpodobné. Už v 19. století činnost myslivců a hasičů přesáhla hranice těchto spolků a oslovila všechny, kteří sdílejí stejné hodnoty," dodal Radim Zielonka a vysvětlil také paradox, proč se svatohubertské pouti konají v říjnu a listopadu, přestože podle kalendáře má Hubert svátek v květnu.

Příčinou jsou korekce kalendáře, ke kterým došlo během staletí. „Můžeme si tak aspoň svatého Huberta a vše, co symbolizuje připomínat dvakrát do roka," uzavřel Radim Zielonka s tím, že tohoto patrona uctívají nejen věřící, ale také myslivci bez vyznání.

Proto těm, kteří nemají zkušenosti s katolickou liturgií dával rady, kdy pokleknout či vstát. Protože se svatohubertská mše konala na státní svátek 17. listopadu, v závěru bohoslužby mezi zbožnými písněmi zazněla také procítěná státní hymna.

Autor: František Kuba

19.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Žáčci třídy 1.B Základní školy Bruntál, Jesenická 10, se svou třídní učitelkou Evou Kostrůnkovou.

Představujeme prvňáky ZŠ Bruntál, Jesenická

V celorepublikové soutěži kraj reprezentuje Havlík

V každém kraji je v těchto dnech vyhlašován vítěz soutěže Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost výrobce tyčinek se sýrem a solí Havlík Opal.

Petr Kameník: Zranění útočníci nám citelně chybí

/ROZHOVOR/ Rýmařov se v posledním kole MSFL představil na půdě Petřkovic. Byť proti ostravskému celku v sobotu odpoledne nepodal špatný výkon, nakonec hosté prohráli 2:3.

Havárie ústředny vyřadila z provozu telefony na radnici

Od „pátku třináctého“ je mimo provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice.

Krnov obnovil jednání o bývalé slévárně

Pětihektarový pozemek po zbořené krnovské slévárně stále čeká na své využití. Majitel pozemků po Slezské komerční slévárně (SKS), firma Fascination, loni nabídla městu Krnov pět hektarů za 15 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení