Tento památník byl v neděli 29. května slavnostně odhalen na česko – polské hranici v místech mezi českým Rusínem a polskými Gadzowicemi. U kamenného obelisku se zasazeným portrétem Jana Pavla II se sešli nejen kněží z české a polské strany, ale také starostové příhraničních obcí.

Jan Pavel II, který zemřel před šesti lety, se v Polsku těší velké úctě, jsou po něm pojmenovány ulice, náměstí i školy. Není divu, že má v převážně katolickém Polsku tolik ctitelů, když to byl první papež polské národnosti. Čechy oslovil nejen tím, že obstojně uměl česky, ale hlavně se pro ně stal symbolem svržení komunistické diktatury. V dobách železné opony papež často upozorňoval na dodržování lidských práv, usiloval o mírové soužití národů a sympatický byl také seniorům, protože svým osobním příkladem demonstroval, že nemusíme skrývat projevy stáří.

Popularitu si tento papež získal tím, jak vycházel vstříc poutníkům, a také na Krnovsku žijí lidé, kteří se s ním osobně setkali.

„Byl jsem ve výpravě, která jela do Vatikánu svatému otci předat vánoční ozdoby vyrobené v České republice. Já jsem mu při předal nejen výrobky od dětí z Albrechticka, ale také betlém jako svůj osobní dar. Mám z toho setkání úžasné vzpomínky, protože Jan Pavel II byl úžasně charismatická osobnost každým gestem a pohledem, a co teprve když promluvil. Působil na své okolí neuvěřitelně pozitivně,“ vzpomíná na setkání s Janem Pavlem Jaroslav Hrubý, učitel výtvarné výchovy a správce zámku v Linhartovech. Protože sám má rád humor, byl velmi potěšen, že také Papež při setkání s poutníky umí vtipkovat. „V naší výpravě byla mezi tvůrci uměleckých řemesel také nedávno zesnulá paní Hanzelková, která pro papeže vyrobila úžasné čokoládové baňky zdobené bílou polevou. Někdo se osmělil a zeptal se papeže co s nimi bude dělat. Jan Pavel II se usmál, že řekl, že se těší, až bude po Vánocích, protože pak bude její baňky přikusovat ke kafi. Tím jak se dokázal hezky pobavit s obyčejnými lidmi si nás úplně získal,“vzpomíná Jaroslav Hrubý na setkání s papežem, který dnes už oficiálně patří mezi blahoslavené.