Mnozí také poukazovali na to, že v okrajových lokalitách Krnova, kde životní styl připomíná spíš vesnici než město, se lidé bez nedělního kutilství a zahradničení neobejdou. První případ narušitele vyhlášky, který míří před přestupkovou komisi, se odehrál v Chomýži.

Přestupku se dopustil sedmačtyřicetiletý muž, který si v neděli 29. června v Chomýži na své zahradě stavěl pergolu. Hříšník při práci použil motorovou pilu. Rozzlobená sousedka muže upozornila, že si nepřeje, aby v neděli dělal jakýkoliv hluk.

Až když ji neposlechl, volala městskou policii. „Sousedka okamžitě zalarmovala strážníky, kteří muži celou vyhlášku vysvětlili a vyzvali ho, aby práci odložil na jindy," sdělila mluvčí Městské policie Dita Círová.

Přestože strážníci upozornili pracanta, že nastartováním motorové pily porušil vyhlášku, nenechal se poučit. Okamžitě oponoval, že přes týden je zaneprázdněn, opravovat pergolu může jen o nedělích a pilou provedl pouze během chvilky pět nebo šest přířezů.

Ohleduplní strážníci to napoprvé řešili domluvou a doporučili staviteli pergoly, ať se příště raději se sousedy předem dohodne.

Domluva nestačila

Sousedské vztahy však v tomto případě moc dobře nefungují, jelikož do půl hodiny stejná žena na městskou policii telefonovala znovu. Oznámila jim, že od souseda ze zahrady se stále ozývá motorová pila. Strážníci usoudili, že domluva nebyla účinná a tak věc postoupili do správního řízení.

Zatím je problém neznalost

Občané Krnova si teprve začínají uvědomovat co všechno znamená nedělní zákaz hlučné práce. Historicky první porušení nové vyhlášky strážníci zaznamenali už pár dní po tom, co vstoupila v platnost. Přichytili při činu jednasedmdesátiletého muže, který si v neděli 22. června kosil svou zahradu v Albrechtické ulici sekačkou.

Důchodce tvrdil, že o nové vyhlášce nic neví, jelikož na zasedání zastupitelstva nechodí a noviny také nečte. Znělo to věrohodně, takže ho hlídka poučila o smyslu nové vyhlášky a případ vyřešila domluvou.

Vyhláška měla také oponenty

Přestože zastupitelstvo na svém květnovém zasedání protihlukovou vyhláškou schválilo celkem jednoznačně, její oponenti vznesli důležité argumenty. Při jejím projednávání někteří chtěli přísnou vyhlášku, která zakáže hluk i v sobotu, jiní upozorňovali, že v určitých lokalitách hlas cirkulárky nebo sekačky patří k místnímu koloritu.

Proti vyhlášce se vyjádřil například zastupitel Jiří Kunyt. Případ z Chomýže ukazuje, že jeho obavy nebyly plané.

„Nedovedu si představit, že má tato vyhláška platit pro obyvatele okrajových částí Krnova, například Chomýže, Petrova dolu, Guntramovic a Krásných Louček. Lidé mají své zaměstnání a jediný den, kdy mohou pracovat na své zahradě nebo řezat dřevo, je neděle. A my jim to teď zakážeme?" snažil se Kunyt varovat kolegy v zastupitelstvu.

Domluva je vždy lepší než sankce

Do diskuze zastupitelů se tehdy zapojila i starostka Krnova Alena Krušinová. „Kde není žalobce, není soudce. Je to na vzájemné domluvě mezi lidmi. Strážníci i občané pro takové případy potřebují vědět co se ještě smí a co už ne. Bude to norma pro případy, kdy domluva není možná," vysvětlila svůj pohled starostka.

Někteří zastupitelé upozornili, že v Krnově existují lokality, kde sousedé mají své zvyky, které fungují i bez vyhlášky. Zejména v okrajových částech asi nebude vadit, když si majitelé zahrad posekají trávu v neděli.

„Když se lidé mezi sebou dokážou domluvit, je pro ně vyhláška jen upozornění, že by měli požádat sousedy o souhlas," uvedl zastupitel Marian Przybyla. Mnozí zastupitelé se přesto obávali, že vyhláška sousedské vztahy spíše zhorší. Jak to dopadne, když ani jeden nechce ustoupit ukazuje názorně zrovna případ z Chomýže.

Co říká vyhláška

Obecně závazná vyhláška města Krnova o ochraně před hlukem začala platit přesně před měsícem. Zakazuje používání strojů, zařízení a nářadí způsobujících hluk během celé neděle od 6 do 22 hodin, a pak samozřejmě jako každý den hned navazuje doba nočního klidu od 22 do 6 hodin ráno.

Za stroje, zařízení a nářadí, které způsobují hluk, se považují například sekačky na trávu, křovinořezy, vysavače listí, stroje na zpracování kovů nebo dřeva a pneumatická kladiva. Naopak se protihluková vyhláška nevztahuje na kostelní zvony ani na střelbu na střelnici.