Žáci základní školy ve Městě Albrechticích mohou říkat „znám tě jako své boty" se vší vážností.

Problému, jak a kde vznikají boty, které nosí, totiž věnovali mnoho hodin. Uspořádali výstavu, dokonce na toto téma složili písničky, které nazpíval pěvecký sbor školy. Věnovali se i dalším netradičním aktivitám: natočili dokument s ekologickou tematikou, zorganizovali Fairtradovou snídani pro sto lidí, děti v kroužku vaření pečou buchty s použitím fairtradového kakaa.

Od pondělí se mohou jako první v Moravskoslezském kraji pyšnit titulem Fairtradová škola. Přidali se tak k dalším dvaceti školám v České republice, které už tento titul mají.

Co to znamená? „Fairtradová škola propaguje myšlenku spravedlivého obchodu v takzvaných rozvojových zemích," uvedla albrechtická pedagožka Michaela Kubiszová. „Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje lidem spravedlivou odměnu za jejich práci dostávají takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům a zaručuje jim důstojný život," vysvětlila Michaela Kubiszová, která pro podporu této vize získala vedení školy, žáky i kolegy.

„Podařilo se nám prostřednictvím projektů s tématikou udržitelného rozvoje a spravedlivého obchodu propojit téměř všechny vyučovací předměty. Žáci se zapojili s nadšením. Je důležité, aby si děti osvojovaly osobní zodpovědnost a uvědomovaly souvislosti," uvedla ředitelka školy Regína Hajná, která v pondělí 19. června titul Fairtradová škola slavnostně převzala.

„Škola splnila všechna kritéria k udělení titulu. Patří mezi ně například realizace výukových programů globálního rozvojového vzdělávání na škole, oficiální podpora fair trade a podpora spotřeby fairtradových výrobků," vysvětlila Lenka Dvořáková, koordinátorka projetu.

A jaké mají ve Městě Albrechticích další plány? „Ráda bych, aby se z fairtradových potravin častěji peklo či vařilo nejen v žákovské kuchyňce, ale i ve školní jídelně," navrhuje Michaela Kubiszová.

Gabriela Mathiasová