První soutěžní den mají za sebou závodníci mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2011. A také první noc strávenou ve volné přírodě.v úterý 1. únoraje čeká druhé nocování pod širým nebem.

V náročném vytrvalostním závodě soutěží šestnáct domácích a čtyři zahraniční tříčlenná družstva. Přijeli vojáci z Belgie, Německa a Polska, které má v soutěži dvě družstva. Zahájení proběhlo již v neděli 30. ledna na Ovčárně. Vedoucí družstev se seznámili s pravidly závodu, organizačními otázkami a vylosovali si pořadí hlídek při startu prvního soutěžního dne.

Večer se s řádnou vojenskou parádou odehrál otvírací ceremoniál 17. ročníku mezinárodního mistrovství Winter Survival. Vojákům hodně štěstí, odhodlání a vytrvalosti popřáli náměstek ministra obrany Michael Hrbata a první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádní generál Miroslav Žižka.

Dopoledne na svazích Ovčárny

V pondělí pak vojáky čekal první soutěžní den. Dopoledne vyrazili s lyžemi na svahy na Ovčárně. „Čekalo je sjezdové lyžování, bylo to pro ně v podstatě zahřívací kolo. Nejlépe si vedlo družstvo Základny munice Týniště nad Orlicí, které slalom vyhrálo,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Jako druzí skončili vojáci z 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, ti jsou v závodě letos nováčci. Třetí místo patřilo družstvu Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy Praha.

Odpoledne vojenská družstva odstartovala k dalšímu úkolu ze silnice mezi Vrbnem pod Pradědem a Heřmanovicemi. Čekal je pětikilometrový přesun horským terénem na lyžích a z veškerou výbavou do prostoru pro noční bivakování. To bylo v lese pod vrchem Orlík asi deset kilometrů severozápadně od Vrbna. Tady je v podvečer čekal ještě jeden úkol, noční závod ve sběru indicií.

„Každá hlídka musí během patnácti minut sebrat devět indicií umístěných na stromech v prostoru o velikosti sto padesát krát sto padesát metrů,“ informoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Na novinku došlovečer

Šlo o novinku v závodě Winter Survival a to, že se uskutečnila až večer bylo vlastně výhodou. Indicie, to byly kousky reflexního materiálu, který se zablýskl ve světle baterek. Jednotlivé kousky tvořily součást skládačky, něco jako puzzle. „Jde o to, aby se vojáci uměli dobře orientovat v noci,“ zdůraznil Pavel Pazdera podstatu úkolu.

V úterý ráno vojáci odstartovali k extrémně náročnému dvoudennímu vytrvalostně technickému závodu. Během dvou dnů musí jen podle mapy a buzoly urazit na lyžích či sněžnicích padesátikilometrovou vzdálenost členitým terénem a přitom plnit obtížné úkoly.