Letos slaví v Břidličné osmdesát let výroby z neželezných kovů. „Dnes již možná málokdo ví, že právě alobal pochází z Břidličné, bohužel vlivem špatné známkoprávní ochrany tento unikát zevšeobecněl natolik, že dnes jej může vyrábět prakticky kdokoli,“ prozradil manažer marketingu společnosti Ladislav Chromek. Dodnes je Al Invest jedním z největších zaměstnavatelů v regionu.

Hospodaření společnosti skončilo vloni hrubým ziskem ve výši sto osmnácti milionů korun. I Firma se potýkala se stagnující poptávkou, dramatické zvraty zažil zejména prodej sortimentu pro automobilový průmysl a stavebnictví. Díky orientaci na potravinářský průmysl se podařilo situaci zvrátit a pokles vyrovnat. „Obrat v roce 2009 dosáhl zhruba 3,2 miliardy korun,“ vyčíslil Ladislav Chromek.

Přeorientování na výrobu obalových materiálů a fólií pro domácnosti se stalo výhodou. Při poklesu a stagnaci dodávek do stavebnictví, strojírenství a automobilového průmyslu rostl podíl zakázek pro potravinářství. „Náš záběr pomohl k tomu, že meziroční pokles prodejů zůstal pod úrovní pěti procent. Velkého propadu jsme na rozdíl od jiných firem v republice zůstali ušetřeni a skóre vyrovnali v druhém pololetí,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Robert Macek.

Jedním ze stěžejních cílů, který se společnosti podařilo naplnit, byla expanze zejména na evropské a mimoevropské trhy. Podíl exportu v roce 2009 činil dvaašedesát procent a směřoval především na východ, zvláště na Ukrajinu, Bělorusko a Balkán. Západní část Evropy zásoboval Al Invest hlavně ve druhé polovině loňského roku. „Získali jsme i prestižní ocenění Obal roku za spolupráci s Mlékárnou Olešnice, které pro nás bylo opakováním úspěchu z let 2007 a 2006,“ doplnil ředitel obchodu a marketingu Vít Hrabánek.