Supermoderního studia si užívají studenti bruntálské průmyslovky. V posledním roce prošla škola nejvýznamnější modernizací od svého založení v roce 1963. „Od výuky cizích jazyků, přes výuku v oblasti informačních technologií, elektrotechniky a strojírenství. Nově vybudováno nebo modernizováno bylo jedenáct odborných laboratoří a učeben,“ řekl k rozvoji školy projektový manažer Jan Meca.

Loni přiteklo do školy 29,9 milionů korun dotací. V programovém období od roku 2007 do roku 2013 se škole podařilo získat ze všech dostupných programů více než 42 milionů korun.

Učebny a laboratoře

První realizovaný projekt s názvem Síť specializovaných učeben a laboratoří SPŠ Bruntál přinesl do modernizace výuky cizích jazyků a předmětů z oblasti kontroly a měření. Vznikly dvě učebny i laboratoř kontroly a měření, ve které mohou studenti mimo jiné pracovat se souřadnicovým měřícím stolem v technologii 3D.

„Měřit strojní součásti pomocí 3D souřadnicového měřícího stroje se žáci naučí pouze na naší škole, jako jediné v Moravskoslezském kraji,“ okomentoval laboratoř Václav Míka, technický konzultant projektu.

Autoservis a technika

Aby budoucí odborníci na automobily ovládali moderní techniku, za více než patnáctimilionovou dotační podporu škola pořídila Centrum technického vzdělávání na Bruntálsku se zaměřením na diagnostiku a opravy vstřikovacích ventilů u naftových motorů. „Dalším vybavením pořízeným z tohoto projektu jsou dvě nová profesionální obráběcí centra s hodnotou přesahující sedm milionů korun,“ uvedl manažer Meca.

Třetí projekt je zaměřen na podporu výuky elektrotechnických předmětů. Škola jako partner projektu vystavěla čtyři odborné učebny zaměřené na praktickou výuku. „Za zmínku stojí především učebna inteligentních domovních instalací s radiofrekvenčním řízením, moduly pro automatizaci technologických procesů, pracoviště pro návrh a výrobu desek plošných spojů s nejmodernější technologií SMT,“ popsal změny Meca.

Jak sdělil David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde hodnotí, schvalují a proplácejí žádosti o evropské peníze, Evropská dotace 29,9 milionů korun je odměnou za aktivitu Střední průmyslové školy v Bruntále: „Jde o významnou část ze 450 milionů korun, které jsme od roku 2007 vložili do odborného a oborového vzdělání a technických dovedností žáků středních škol v našem kraji.“