Například na nezaměstnaností těžce sužovaném Osoblažsku díky spolupráci tamních starostů a úřadu práce našlo mnoho lidí možnost přivýdělku na VPP. „Smutné je to, že letos budeme nuceni počet takto zaměstnaných osob snížit, i příspěvky, které jsme dávali,“ řekl ředitel bruntálského pracovního úřadu Milan Horna.

„Jednak končí evropské projekty, z nichž se VPP financovaly a nové projekty, které se připravují, zatím neznáme. Smlouvy uzavíráme pouze do června. Snížily se i příspěvky na jedno pracovní místo, takže obcím nelze pomáhat stejně, jako vloni. Příspěvek na minimální mzdu včetně odvodů činil 10 800 korun,“ uvedl ředitel Milan Horna. Letos v celém kraji úřady vyplácí devět tisíc korun na hlavu a měsíc. Zbytek musí doplácet obce nebo technické služby, které VPP zajišťuji. A ty na to z velké míry nemají, musely by kvůli tomu změnit své rozpočty.

Nízká daňová výtěžnost, nezaměstnanost a nyní ještě nutnost dofinancování VPP, to sužuje obce v bruntálském regionu. „V rozpočtu jsme s touto změnou určitě nepočítali. Každopádně bychom minimálně dva pracovníky VPP rádi zaměstnávali i letos,“ vyjádřil se k problému Bohumír Kamenec, starosta Břidličné.

Problém je i v tom, že úřad práce od letoška nemůže zvýhodňovat matky s dětmi, padesátníky či zdravotně znevýhodněné. „Máme jednoznačnou direktivu. Pět měsíců v evidenci uchazečů o zaměstnání, teprve poté je můžeme poslat na VPP,“ upozornil ředitel Horna. Dříve zmínění lidé prodělali rekvalifikaci a mohli pracovat s motorovými pilami v lese nebo s křovinořezy a nyní do pracovních pozic nemohou nastoupit dřív, než za pět měsíců. Pro obce je to znovu náklad. Nové lidi budou muset pro práci s technikou znovu zaškolit.

Také v rekvalifikačních kurzech došlo ke změnám. Úřad práce může hradit rekvalifikace nezaměstnaných od 1. ledna pouze tehdy, kdy má někdo příslib budoucího zaměstnání. Pokud čerpal v letech 2009 a 2010 nezaměstnaný peníze na rekvalifikaci, letos ho úřad do programu nemůže opětovně zařadit. Pouze pokud mu slíbí zaměstnavatel pracovní poměr. Letos bude i tak na podobné projekty v kase úřadu peněz míň. Vloni přitom rekvalifikacemi v regionu prošlo tisíc pět set třicet devět lidí.