„Průměrné ztráty jsou za poslední dva roky ročně tři sta až čtyři sta tisíc korun,“ sdělila ředitelka SVČ Rýmařov Marcela Pavlová. Vedení města proto rozhodlo, že projekce ukončí. Už delší dobu se promítá v omezeném režimu a to jednou týdně pro dospělé a jednou za měsíc pro děti. Přesto je průměrná návštěvnost kina šest lidí.

„V kině se promítaly kvalitní filmy, přesto došlo k poklesu návštěvnosti. Jde o celkové prostředí v kině, nekvalitní ozvučení, nepohodlné sezení. Velkým konkurentem malých kin je rozmach DVD a možnost stáhnout si filmy z internetu,“ vysvětlila některé z důvodů nezájmu o městské kino Pavlová.

Mnoho místních obyvatel dává také přednost multikinům ve větších městech. Premiéry filmů se tam dostanou dříve než do Rýmařova. Ten je pro distributory méně lukrativní. „Pokud jde o hit s množstvím kopií, dostane se film do Rýmařova dva měsíce po premiéře. Pokud má film kopií méně, můžeme na něj čekat i půl nebo tři čtvrtě roku. Přednost mají multikina“ posteskl si programový vedoucí rýmařovského kina Jan Přikryl.

I technický stav kina není zcela v pořádku. Kino v Rýmařově funguje nepřetržitě od roku 1962. Sedačky a promítačky byly měněny naposledy před sedmadvaceti lety. „Už když tam vstoupíte, tak ta atmosféra je pryč. Všechno tam už je poznamenané věkem. Kino je zkrátka vyžité a vybydlené,“ řekl Ivan Sigmund.

Filmovým nadšencům tento kulturní stánek poslouží ještě do 8. listopadu, kdy se zde naposledy podívají na film a to dokonce velkofilm Juraje Jakubiska Bathory. Poté budou zástupci města hledat pro kino nové využití. „Nějakou další vizi co s budovou, to zatím nemáme,“ informoval starosta Rýmařova Petr Klouda. Stále zde však budou probíhat divadelní zkoušky a představení, školní programy a akademie.

V blízké době by mělo projít rekonstrukcí Středisko volného času na Okružní ulici, kde by mohly být v budoucnu zprovozněny také prostory pro promítání.

Zuzana Pršalová