Obecně prospěšná společnost Help-in a občanské sdružení Liga získaly dotace z Nadace O2, kromě toho předseda správní rady Ligy Jozef Baláž ve stejný den podepisoval smlouvu na poskytnutí dotace z nadace České televize Pomozte dětem. Help-in získal od nadace telekomunikační společnosti čtvrt milionu korun na projekt „Nechceme do domova“. Ten byl označen za jeden z nejkvalitnějších a nejvíce originálních v rámci republiky.

„Cílem projektu je prostřednictvím rodinné asistence zabránit umísťování dětí z nefungujících rodin do ústavní výchovy nebo naopak umožnit jejich návrat z dětských domovů zpět do rodin. V současné době se dotýká zhruba dvaceti rodin z Bruntálska, které jsou z různých důvodů ohrožené sociálním vyloučením, ať už z důvodu špatné ekonomické situace až chudoby, z důvodu závislosti na návykových látkách nebo hracích automatech, ale i z důvodu negramotnosti rodiny. Do naší péče se dostávají i nezralé páry nebo samotné i velmi mladé matky, tedy lidé, kteří nejsou schopni plnit rodičovskou funkci,“ řekla k projektu jeho autorka, ředitelka společnosti Help-in Bruntál Jana Hančilová.

Tyto rodiny se dostaly do péče orgánu sociálně právní ochrany bruntálského městského úřadu, který je společnosti doporučil. Rodinná asistence vychází z individuálního plánu pro každou rodinu a představuje například pomoc při zajišťování stravy dětem či vyřizování záležitostí na úřadech. „Jsme schopní poradit v hospodaření domácnosti, při řešení dluhů, řešení bytové situace nebo i při zprostředkování odborné léčby nebo psychoterapie,“ přiblížila projekt Hančilová.

Projekt si vyžádá náklady ve výši zhruba půl milionu korun. Podpořilo ho už město Bruntál částkou 100 tisíc korun. Peníze poskytnuté z Nadace O2 budou využity na osobní i provozní náklady , Help-in vytvoří dvě nová pracovní místa. Bruntálská Liga využije grant Nadace O2 na vybavení integračního centra pro děti, mládež a rodiny, které provozuje na Lidické ulici v Bruntále.

„Potřebujeme tady vyměnit podlahy, topení i okna, zateplit objekt proti únikům tepla. Ochranné mřížky na oknech by měly zabránit možnému rozbití výplně při hrách dětí. Jsme rádi, že jsme získali 200 tisíc korun, na investiční akce se peníze shánějí stále obtížně,“ řekla výkonná ředitelka Ligy Bruntál Jana Juřenová. Podle ní je úžasné, že hned dvě společnosti z Bruntálu v grantovém řízení uspěly. „Tento region pomoc určitě potřebuje,“ dodala Juřenová.

Další dotaci 230 tisíc korun z nadace Pomozte dětem – známé hlavně postavičkou Kuře – Liga využije rovněž pro integrační centrum, na hrací prvky pro děti a mládež na venkovním plácku. Z Moravskoslezského kraje uspěly v grantovém řízení Nadace O2 ještě projekty opavské Charity a společnosti Elim Opava.