VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Permon slaví padesát let

Projekt Permon byl náš nejrozsáhlejší experiment s dlouhodobým pobytem člověka pod vodou. Odehrál se před padesáti lety.

15.2.2018
SDÍLEJ:

Projekt Permon byl první experiment v Československu a třetí na světě , který zkoumal dlouhodobý pobyt člověka pod vodou. Akvanauti Vilém Kocián a Vladimír Geist v listopadu 1967 strávili sto hodin v hloubce 25 metrů. Snímky: Archiv Romana KudelyFoto: Deník / Kuba František

Permon aneb Čtyři dny strávené pod vodou

Dokázal by člověk dlouhodobě žít pod vodou? Co pobyt v malém uzavřeném prostoru udělá s lidskou psychikou? Jak poznamená spánkový biorytmus nocleh na dně zatopeného lomu bez možnosti vynoření? Jaké změny se odehrávají v lidském organismu, když je dlouho vystaven přetlaku?

Díky mnoha vědeckým výzkumům dnes už máme poměrně konkrétní představu, co čeká kosmonauty nebo akvanauty v extrémních podmínkách.

Před padesáti lety to ale byla téměř neprobádaná oblast. Vědecké výzkumy na toto téma byly ojedinělé. Přestože Česká republika nemá moře, našli se mezi českými potápěči hrdinové, kteří se po boku techniků, lékařů a vědců stali průkopníky v tomto oboru.

Téměř zapomenutý projekt Permon, zaměřený na výzkum dlouhodobého pobytu člověka pod vodou, byl před padesáti lety světovou senzací. Projekt Permon měl čtyři fáze a probíhal dva roky.

O jeho vyvrcholení se postarali aquanauti Vilém Kocián a Vladimír Geist, kteří ve dnech 21. až 26. listopadu 1967 strávili na dně lomu Šifry ve Svobodných Heřmanicích nepřetržitě celých sto hodin v hloubce 25 metrů.

Umíte si představit, co se asi potápěči honí hlavou, když tráví víc jak čtyři dny v malé kabině ponořené v zatopeném lomu?

„Bylo by těžké vyjmenovat všechny, kteří se zasadili o tento úžasný a dosud v České republice nepřekonaný projekt. Jejich nadšení, pracovitost, odbornost a v neposlední řadě odolnost by nám mohly býti příkladem,“ zhodnotil přínos projektu Permon potápěč Roman Kudela, který chystá oslavy kulatého výročí této události.

Projekt Permon byl první experiment v Československu a třetí na světě , který zkoumal dlouhodobý pobyt člověka pod vodou. Akvanauti Vilém Kocián a Vladimír Geist v listopadu 1967 strávili sto hodin v hloubce 25 metrů. Snímky: Archiv Romana Kudely

Permon byl experiment, jaký u nás nemá obdobu

Projekt Permon I. začal v roce 1966, když ostravskou nemocnici Na Fifejdách navštívili zdraví muži. Přišli si vyzkoušet přetlakovou komoru, která zde sloužila k léčení otrav kysličníkem uhelnatým a pacientům, kteří potřebují kyslík pod tlakem.

Sotva se za potápěči uzavřel poklop, kompresory zvyšovaly tlak, až odpovídal hloubce 25 metrů. Namísto paniky a klaustrofobie potápěči zjistili, že dýchání hustšího vzduchu přináší nadměrné veselí a intenzivní přemýšlení.

Součástí experimentu, který trval desítky hodin, bylo předcházení kesonové nemoci ze změny tlaků a psychologické testy.

„O strašných koncích kesonové nemoci věděli všichni, ale široko daleko nebyl nikdo, kdo by měl zkušenosti s tak dlouhým pobytem v přetlaku. Lékaři se nakonec rozhodli snižovat tlak nepozorovaně během spánku akvanautů, aby je ušetřili psychického napětí,“ popsal začátek projektu Permon potápěč Roman Kudela, který společně s přáteli pořádá v sobotu ve Svobodných Heřmanicích vzpomínkovou akci.

Projekt Permon vrcholil před padesáti lety v zatopeném lomu Šifr u Svobodných Heřmanic. Akvanauti Vilém Kocián a Vladimír Geist zde strávili sto hodin pod vodou v hloubce 25 metrů. Potápěči kulaté výročí slaví v sobotu 17. února. Foto: Archiv Romana Kudel

Experimenty v přetlakové komoře byly přípravou na krizové scénáře, které je nutné doplnit cvičením pod vodou. Potápěčský zvon neboli keson ponořený na dně ostravského krytého bazénu posloužil potápěčům jako noclehárna, aby jejich cvičení přes den nerušilo plavce.

Následovala fáze Permon II., kdy měly experimenty pokračovat na mořském dně u ostrova Čiovo. Přišla ale bouře, která proměnila výsledky několikaměsíční práce v trosky.

Už se zdálo, že s Permonem je konec, ale přišlo správné rozhodnutí pokračovat ve sladké vodě, kde výsledek neohrozí vlnobití ani bouře. Tým se přesunul do zatopeného lomu Šifry u Svobodných Heřmanic.

Lidé se zde poprvé zabydleli v hloubce deseti metrů pod zamrzlou hladinou. V rámci projektu Permon III akvanauti například opouštěli kabinu, aby sestoupili až do hloubky dvaceti metrů.

Se světem na opačné straně ledu je spojovaly jen telefonní a signalizační kabely a elektropřípojka. Zatímco obyvatelé kesonu si vyhřívali vzduch na příjemných 25 °C, kolegové nad hladinou čelili větru s mrznoucím deštěm.

Čtvrtý den se lom změnil na amfiteátr se stovkami zvědavců a novinářů, aby potleskem oslavili vynoření Viléma Kociána a Vladimíra Geista. Ti prožili pod ledem osmdesát hodin, z toho šest mimo kabinu.

Po osmi měsících se lom ve Svobodných Heřmanicích opět stal cílem týmu potápěčů, lékařů, techniků a novinářů. Vilém Kocián a Vladimír Geist se 21. listopadu 1967 potopili tentokrát do pětadvaceti metrů, aby zde strávili celých sto hodin.

Celý národ jim čtyři dny držel palce, aby se vynořili živi a zdrávi.

Kulaté výročí připomene  potápěčské veterány

Mezi autentickými dokumenty najdeme i karikatury, které dokazují, že účastníci projektu Permon měli nejen kuráž a znalosti, ale také smysl pro humor.

Kresbičky účastníků ukazují kolem kesonu parádivého potápěče s hřebínkem a zrcátkem, i pořádkumilovného s kýblem a smetákem.

Jací byli doopravdy? To nám prozradí 17. února vzpomínková akce ve Svobodných Heřmanicích, která začíná ve 13.30 hodin. Na přednášky o historii a vývoji projektů Permon 1 až 4 naváže diskuse s přímými účastníky.

Vzpomínkovou akci připravilo Sdružení potápěčů lomu Šifry ve Svobodných Heřmanicích, Klub sportovních potápěčů Permon a Svaz potápěčů Moravy a Slezska.

Přestože projektu Permon fandila média po celém světě, okupace Československa a následná normalizace přinesla jiné problémy a znemožnila pokračovat v podobných experimentech. Přestože na projekt Permon se u nás téměř zapomnělo, poznatky českých potápěčů posloužily řadě následovníků rozvíjet vize o soběstačné stanici pod vodou nebo ve vesmíru.

Projekt Permon byl první experiment v Československu a třetí na světě , který zkoumal dlouhodobý pobyt člověka pod vodou. Akvanauti Vilém Kocián a Vladimír Geist v listopadu 1967 strávili sto hodin v hloubce 25 metrů. Snímky: Archiv Romana Kudely

Co nám po padesáti letech připomíná výkon průkopníků?

S nadsázkou se dá říct, že před padesáti lety v projektu Permon čeští potápěči dobrovolně posloužili vědeckému výzkumu jako pokusní králíci. Spíš to ale byli stateční průkopníci, kteří se odhodlali vyzkoušet na vlastní kůži, co obnáší život v naprosto extrémních podmínkách.

Prozkoumali neznámé stránky podvodního světa a limity lidského organismu, aby něco dokázali sami sobě a současně prošlapali cestu svým následovníkům.

Experimenty, které se odehrály v ponorné kabině v zatopeném lomu Šifry u Svobodných Heřmanic, svým zaměřením a rozsahem byly první v Československu a po Američanech a Francouzích celkově třetí na světě.

Co nám zůstalo po projektu Permon po padesáti letech?

PODVODNÍ PAMÁTNÍK

Především je to originální ponorný zvon neboli keson, ve kterém se odehrály nejdůležitější experimenty projektu Permon.

Keson neskončil ve starém železe ani v muzeu, ale stále je ponořený na svém původním místě v lomu ve Svobodných Heřmanicích. Sice už je trochu zkorodovaný, ale stále je naplněný plynem, který původně býval dýchatelným vzduchem.

Z kesonu se stal podvodní památník, který i po padesáti letech připomíná přelomovou událost v historii českého i světového potápění. A je také vyhlášenou potápěčskou atrakcí, která láká do Svobodných Heřmanic potápěče z dalekého okolí.

FILM SE NEDOCHOVAL

Před padesáti lety natáčela na Šifrech dokument o Permonu Československá televize, ale v archivech se film nedochoval. V roce 1986 vyšla kniha Potápěči bez moře, která se věnuje také legendárním projektu Permon.

Fanoušci potápění si připomínají Permon v časopisech i na internetu. Pamětníci opatrují fotografie i autentické deníky.

„Ve většině případů u fotografií už nelze určit ani dohledat autora. Na internetu byly s mým svolením publikovány fotografie, které jsem získal od kolegy Josefa Dvořáčka. Další materiály mám ze svého archivu a z archivu Jiřího Valenty,“ uvedl potápěčský instruktor Roman Kudela, který tento týden organizuje společně s kolegy vzpomínkové setkání u příležitosti 50. výročí projektu Permon.

Právě jemu a jeho kolegům patří poděkování za poskytnutí archivních fotografií Regionu.

Autor: František Kuba

15.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD, sk. C + E. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : EU, Rusko, ŘP sk. C + E, volné víkendy, firemní benefity, náborový příspěvek a jiné. Hlásit se na e - mail : margitatrans@seznam.cz nebo na tel. č. 777 731 235, Z : 8.10.2018. Pracoviště: Margita trans s.r.o., Dukelská, č.p. 1501, 792 01 Bruntál 1. Informace: Květoslav Frais, +420 777 731 235. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 300 Kč Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Úklidový pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9300 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Opavská 45, Jen pro OZP !, Pracovitost,spolehlivost, dopolední směna., Hlásit se na e - mail : aviar@aviar.cz nebo na tel. č. 773 790 850 / Po - Pá vždy od 8.00 do 14.00 hodin /., Z : 4.10.2018. Pracoviště: Aviar cleaning company, s.r.o. - pracoviště, Opavská, č.p. 1435, 792 01 Bruntál 1. Informace: Hana Lexmanová, +420 773 790 850. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 20 000 Kč Obsluha těžebních klecí, lanovek a podobných zařízení Obsluha lyžařského vleku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Karlov pod Pradědem, vyučení nejlépe ve strojním nebo elektro oboru / není však podmínkou /, ŘP sk. A, ubytování zdarma, podnikové stravování a školení zajištěno, hlásit se na tel. č. 603 464 611 nebo 554 273 148 - p. Pawlín a domluvit si schůzku., Z : 11.10.2018. Pracoviště: Dan pawlín - chata slavoj, 793 36 Malá Morávka. Informace: Dan Pawlín, +420 554 273 148,603 464 611. Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 115 Kč Tesaři Tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, vyučen v oboru, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, práce na pozemních stavbách, Po zkušební době možnost zajištění ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., Hlásit se na e - mail : Konecna.rymstav@seznam.cz, Z : 20.9.2018 A : 25.9.2018 A : 2.10.2018, A : 15.10.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Petra Konečná, +420 777 994 391.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Film je postaven na reálných základech, byl inspirován skutečnými událostmi z knihy Nebáli se své odvahy. Popisuje cestu českých basketbalistů za zlatými medailemi na mistrovství Evropy v Ženevě.
6

Zlatý podraz s opavským Petrem Czudkem míří do kin

Ilustrační foto.

Žena z Opavy falešnému americkému vojákovi naposílala tisíce

Fenomén "Špinarka" aneb Jde stále jen o sochu? Podle autora za vše mohou fotky

FOTOGALERIE/ I druhý den od odhalení je socha charakterní zpěvačky obsypána lidmi. Fotografují. Diskutují. Okolí sochy pokrývají opovrhující nápisy. „Tahle nám nezpívala!“ praví jeden z nich. Sama starostka se vyjádřila, že by plastika mohla být realističtější…

Drama na Cvilíně. Žena a pes málem přišli na skále o život. Zachránil je místní

Koho trápí závratě, ať raději dál nečte. Drama, které se odehrálo minulý týden na Cvilíně na hraně nad propastí, není pro slabší povahy. Na vyhlídce s lavičkami hned vedle frekventované výletní stezky šlo o život.

Kapři budou letos dražší. Kolik připlatíme?

FOTOGALERIE/ Období výlovů rybníků začíná a s ním se objevují i první odhady, kolik letos zákazníci za kapry na vánoční stůl zaplatí.

Ostravská socha Věry Špinarové se stala terčem vtipů na internetu

FOTOGALERIE/ Socha Věry Špinarové, která byla v úterý odpoledne odhalena v Ostravě, je už nejen tématem četných diskuzí na internetu, ale začínají se objevovat i první sarkastické koláže. Podívejte se.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT