Židovští průmyslníci a podnikatelé hýbali českou, moravskou i slezskou ekonomikou již od 10. století. Při prohlídce se můžete seznámit s těmi najvýznamějšími do poslední činné synagogy na severní Moravě a ve Slezsku, která letos oslaví 150 let od své výstavby!
Na co se tedy můžete těšit? Návštěvníky čeká zpívající průvodce v obleku rabína, ochutnávka jídla (například Maces na sladko) a kosher nápojů z Izraele (vína, mošty, Cidre), které si budou moci také zakoupit. Odnést si také mohou na památku vlastnoručně podepsaný svitek Tóry, který pomáhá nalézt vnitřní pokoj a klid - termíny a rezervace najdete zde.
Unikát, který přečkal nacismus
Krnovská synagoga je jednou z mála, které přečkaly období nacismu. V červnu 2014 byla ukončena čtyřletá rekonstrukce její původní podoby a znovu se tak mohla představit veřejnosti v celé své kráse.

Na slavnostní otevření tehdy dorazili také předváleční krnovští rodáci.
Dojemné vzpomínky
Při slavnostním zahájení v pátek 13. června 2014 promluvil i krnovský rodák Gideon Jokl, který se narodil v roce 1937 v původně předválečné německojazyčné komunitě. Deset dní před Křišťálovou nocí, která proběhla v noci z 9. na 10. listopadu 1938, stačila jeho rodina i s ním emigrovat do Izraele. Při proslovu se neubránil slzám.
„Nedovedete si představit, jaké to je, stát po sedmdesáti letech na stejném místě, moc děkuji všem, kteří se o to zasloužili," řekl Jokl.
Historická podoba
Stavba vyšla na 31,6 milionu korun a krnovskou synagogu nejen zrekonstruovala po stavební stránce, ale hlavně se ji snažila přiblížit její předválečné podobě. Proto na ní pracovali kromě stavebníků také restaurátoři a mistři uměleckých řemesel. Kompletní obnova se týká také vybavení interiéru, který před rekonstrukcí zel prázdnotou.

„Součástí revitalizace bylo také zřízení trvalé expozice Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci, která návštěvníky seznámí s podílem členů židovských komunit na území Čech, Moravy a Slezska na rozvoji průmyslu, obchodu a vědy," uvedl Jan Stejskal z občanského sdružení Krnovská synagoga.
Synagogu zachránili před zničením
Krnovská synagoga byla postavena v roce 1871 na místě zbořených městských hradeb. Synagogu v Krnově postavil podle vlastního projektu Ernst Latzel, majitel největší stavební firmy v Krnově.
Peníze na stavbu byly získány ze sbírek. Traduje se, že přispěl i císař František Josef I. Vysvěcena byla v roce 1875 a židovské obci sloužila až do roku 1938, kdy bylo německou říší, součástí které se v té době Krnov stal, rozhodnuto, že všechny židovské památky budou zničeny.

Radní města Krnova se rozhodli synagogu zachránit. Jednomyslně schválili návrh stavitele Franze Irblicha, že zničí pouze obřadní síň židovského hřbitova a ze synagogy odstraní symboly židovské víry a přemění ji na městskou tržnici. Svitky Tóry, desky Desatera a kultovní předměty byly také zachráněny.
Po druhé světové válce se budova využívala ke skladovým účelům. Od roku 1960 zde bylo zřízeno pracoviště Okresního archivu v Bruntále. V roce 1994 byla synagoga předána Federaci židovských obcí a od roku 2003 ji provozuje občanské sdružení Krnovská synagoga jako výstavní a koncertní síň.