Ústředním tématem filmu Selský rozum i knihy Žlutý baron je Andrej Babiš, jeho podnikání a působení v politice. Ve filmu vystupují podnikatelé, kteří vzpomínají ve zlém na spolupráci s Babišem, novináři, odborář, experti na zemědělství i finance. A také řada svědků, kteří kvůli utajení identity mají rozostřené obličeje a změněné hlasy.

Vyjádření hlavního hrdiny ve filmovém dokumentu ani v knize nenajdeme. Proč se Andrej Babiš odmítl vyjádřit k tématu, které se ho týká? „Vyjádření jsem autorům neposkytl, protože už od počátku jsem k nim neměl důvěru. Ukázalo se, že jsem se nemýlil. Tvrdili, že točí dokument ,o českém zemědělství po roce 1989´. Samozřejme natočili manipulativní dokument jenom o Babišovi,“ vysvětlil Andrej Babiš, proč odmítl ve filmu Selský rozum vystoupit.

Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá už dokonce kvůli své knize Žlutý baron byli na policii podat vysvětlení v souvislosti s trestním oznámením, které na ně podala společnost Vodňanská drůbež, součást Babišova holdingu Agrofert.

Podobně jako u všech kontroverzních témat by čtenáři a diváci měli dostat pohled z více stran, aby si mohli udělat vlastní názor.

Zajímal autory knihy a flimu také názor opačné strany? „Velmi nás zajímal. Prostor k vyjádření dostal Andrej Babiš i Agrofert, který nám mohl třeba ukázat nějaký vzorový podnik, aby se ty námi prezentované příklady dostaly z jejich pohledu do rovnováhy. Nevyužili toho. I nezájem je odpověď,“ uvedla v diskusi s krnovským publikem Zuzana Vlasatá.

„Od pana Hanzelky, mluvčího Agrofertu, nám chodily odpovědi. Jednořádkové, vstřícné, ale bez obsahu. My nejsme jediní novináři, se kterými se Andrej Babiš nebaví. Například rutinně nechodí do pořadů České televize. Když zaměstnává a platí tolik novinářů, kteří pracují v rámci jeho propagandy, vypadá to, jako že s médii mluví neusále. Proto mu tato strategie u voličů vychází,“ doplnil Jakub Patočka, podle kteréhu už byl rozebrán desetitisícový náklad Žlutého barona, takže museli zařídit dostisk.

Patočka už absolvoval autogramiády a besedy s diváky filmu v šedesáti městech. Krnov má na jejich turné pořadové číslo 61.

„Chceme, aby se k lidem dostaly informace, nad kterými jsme strávili část svého života. Chceme, aby co nejvíc lidí vědělo, co se nám podařilo zjistit: jakým způsobem Andrej Babiš podniká, jak získává vliv na rozhodování státu a k čemu ho využívá,“ uzavřel Patočka. Narozdíl od zkušenosti v jiných městech v Krnově promítání filmu a prezentace knihy nepřilákaly žádné Babišovy příznivce, kteří by chtěli tvůrcům oponovat, nebo jim případně vynadat.