O víkendu 20. a 21. srpna 2022 restaurace pod Pradědem prezentují, co všechno se dá vykouzlit z borůvek natrhaných v okolní přírodě. Borůvkové dorty, knedlíky, buchty, koláče, palačinky, lívance, ovocné poháry nebo bublaninu už asi ochutnal každý. Ale co třeba borůvkové pivo, víno, likér nebo mojito?

A co horké borůvky se zmrzlinou nebo studená borůvková polévka? Je libo maso nebo hermelín s borůvkovým dipem? Dokážete si představit jak chutná borůvková pizza? V Jeseníkách se v těchto dnech samozřejmě pije nejen léčivá kyselka z Maxmiliánova pramene v Karlově Studánce, ale také borůvková limonáda nebo borůvkový čaj v bio kvalitě.

Závody dračích lodí na hladině Slezské Harty o víkendu 20. a 21. srpna 2022.
VIDEO: Do rytmu bubnu - dračí lodě přilákaly na Slezskou Hartu davy lidí

Borůvky jsou nejen chutné a krásně barevné, ale také zdraví prospěšné. Obsahem cenných živin, vitamínů a tělu prospěšných látek se borůvky řadí k tomu nejcennějšímu ovoci, jaké u nás dozrává. Jako zdroj antioxidantů nás borůvky chrání před kyslíkovými radikály a tím zpomalují stárnutí. Snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Mohou působit příznivě v prevenci rakoviny i kardiovaskulárních onemocnění.

Ani borůvky ale nejsou dokonalé ovoce pro každého. Existuje jistý faktor kontraindikace. Zatímco gurmán trpící průjmem si libuje, jak hezky mu borůvky zpevňují stolici, strávník trpící zácpou by si měl z jídelního lístku raději vybrat něco bez borůvek. Každopádně jsou Borůvkové hody s bohatým doprovodným programem tip pro každého návštěvníka Jeseníků.