Vítězem voleb je sdružení nezávislých Krnovští patrioti. Ti sice nekomentují, s kým zrovna jednají o sestavení koalice, už ale prozradili, proč to trvá tak dlouho.

„Milí Krnované, jak vidíte, dva týdny utekly jak voda, a žádná koalice na světě ještě není. Vysvětlení je ryze matematické,“ uvedli v neděli 21. října Patrioti.

Povolební matematika v Krnově vypadá následovně. Vítězní Patrioti mají osm zastupitelů a druhé ANO sedm zastupitelů. Za nimi s odstupem skončili komunisté se čtyřmi zastupiteli. ODS, KDU a nezávislí Krnováci bývalé starostky Aleny Krušinové mají po dvou zastupitelích. ČSSD a Okamurova SPD mají jednoho zastupitele. Pro vznik koalice je nutné dát dohromady minimálně 14 zastupitelů.

Aby strany a nezávislí mohli vytvořit koalici, musí nejdřív najít shodu, jak si mezi sebou rozdělí jedno místo starosty a dvě místa místostarostů. A právě v tom spočívá ten „matematický“ problém.

„V tříčleném vedení města požaduje vítěz, tedy my, dvě místa. Druhý nejsilnější subjekt (ANO) také dvě místa. Tři ze čtyř stran, které získaly alespoň dva mandáty, požadují ve vedení města jedno místo. Dva týdny počítáme, až se nám z hlav kouří, ale prostě to nevychází. Všichni jsme neústupní, tvrdohlaví a všichni říkáme o těch druhých, že jsou neústupní a tvrdohlaví,“ popsali podstatu problému Krnovští patrioti s tím, že ještě nevyčerpali všechna řešení a dál jednají o podmínkách pro vznik funkční koalice.

Krnovští patrioti už také prozradili, že by ve vedení města nejraději viděli Pavla Moravce a Tomáše Hradila. Druhý nejsilnější subjekt (ANO) chce také dvě místa, ale na radnici jsou dnes k dispozici jen tři. Nebylo by tedy řešením navýšit počet místostarostů z dosavadních dvou na tři?

Problém je v tom, že v minulosti byl místostarosta za ANO Jan Krkoška často kritizován za souběh funkcí místostarosty Krnova a krajského náměstka hejtmana. Zatímco hnutí ANO v předvolební kampani prezentovalo tuto kumulaci funkcí jako pozitivum a poukazovalo na výhody provázání města s krajem, ostatní zastupitelé jejich nadšení nesdílí. Pokud by ANO trvalo na místostarostovi Krkoškovi, pro ostatní je za této konstelace vytvoření dalšího placeného místa na radnici těžko obhajitelné před voliči.

Zatímco ODS bezprostředně po volbách deklarovala, že dává přednost odchodu do opozice, Krnovská organizace KDU-ČSL se vstupu do koalice nebrání.

“Máme zájem o širokou a pevnou koalici demokratických subjektů bez KSČM. Získali jsme dva mandáty a budeme se snažit plnit naše závazky ať už dopadne sestavování koalice jakkoliv,“ deklarovalo svou vizi KDU-ČSL.

Současně také KDU ČSL oslovilo své příznivce s dotazem, jaký mají názor na vznik případné koalice Krnovských patriotů s komunisty. Zda je možnost takové koalice hypotetická nebo reálná, to zatím kromě povolebních vyjednavačů nikdo neví.