Řeka Opavice nad Krnovem a řeka Opava pod Krnovem jsou hraničními toky. Záchranných akcí se na nich naštěstí uskuteční jen několik za pár let. Problémy však nastat mohou zejména papírově.

Tragédie z minulého týdne, o které jsme vás informovali ZDE, mohla mít mezinárodní dohru. Hasiči pátrali po těle tragicky utonulého mladého muže z Krnova. Jeho tělo bylo nalezeno v jedné ze zátok přibližně kilometr pod nebezpečným jezem. V inkriminovaném úseku je na české straně řeky více než dva metry vysoký břeh s keři, stromy a vysokou trávou. Na polské straně se nachází mělčiny a nanesené pláže. Aby nebožtíka netáhla voda opět neznámo kam a nedošlo k ohrožení posádek dvou raftů na rozvodněné řece, rozhodli se hasiči tělo vytáhnout na polskou stranu řeky.

V tu chvíli však nastal problém. „Osoba byla nalezena na neustále se měnícím hraničním toku, ale vzhledem k vysoký břehům a prudkému proudu vody na české straně bylo tělo vytaženo na polskou stranu. Hrozí, že si tělo vyžádají polští úředníci a do České republiky bude posláno za několik dní,“ řekl na místě jeden z policistů, který přijel k místu nálezu.

Právě policisté začali jednat s polskými kolegy, kteří na místo taktéž neprodleně přijeli a vysvětlili jim situaci, že nebylo možné vytáhnout tělo zemřelého na český břeh. Na místo proto dorazil k ohledání těla nejdříve polský lékař a poté český lékař. Ostatky nebožtíka byly po souhlasu obou stran převezeny do České republiky. „Jsme rádi, že se nám to podařilo domluvit tímto způsobem. V době před Schengenem by tato situace možná nebyla,“ zakončil jeden ze zasahujících policistů.