Staroměstský masopust, ale též bruntálskou výstavu nadšeného fotografa Pavla Ivánka, oživil hrou na pravé skotské dudy Jaromír Vrobel ze Starého Města. Každoročně svým hlasitě a originálně znějícím nástrojem dotváří tento samouk atmosféru adventního setkání ve staroměstském kostele Neposkvrněného Početí P. Marie.

„Kamarádi a sousedé mě ponoukají, abych ke kostelu určitě pokaždé přišel zahrát," řekl staroměstský dudák.

Nikdo na dudy nehrál, začal sám

K preciznímu zvládnutí tradičního skotského nástroje vedla dlouhá a několikaletá cesta. A ani dnes si Jaromír Vrobel netroufá říct, že pronikl do všech tajů skotských dud. Ale když se hraje jen tak pro radost a potěchu známých, není třeba nějak pravidelně ani intenzivně cvičit.

„Vždy se mi skotské dudy velice líbily, ale nikdo tady v okolí na ně nehrál. Rozhodl jsem se poznat je více, proto jsem odcestoval do Skotska," uvedl Vrobel.

Poté, co do jedné ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie přicestoval, začal se pídit po milovaném nástroji. Zakoupil si sice dudy, ale ty neodpovídaly ani zdaleka jeho představám o kvalitních dudách.

„Vůbec nefungovaly. Nevycházel z nich zvuk, jaký jsem předpokládal. Chodil jsem po skotských dudáckých obchodech a ptal jsem se, jak je to možné, že ty dudy prostě nehrají," popisoval dudák.

Prodavači pořád mluvili o Pákistánu

Proč dudy určené turistům nehrály? Proč se prodavači nejdříve chytali za hlavu a pak mluvili o Pákistánu?

„Přišlo mi divné, jak pořád mluvili něco o Pákistánu. Až jsem potkal jednoho muže v Edinburgu, který mi už vysvětlil, že ty dudy jsou čistě jen turistickým suvenýrem, vyráběným právě v Pákistánu. To znamená vlastně atrapu," smál se i po mnoha letech Jaromír Vrobel.

Známý z Edinburgu se zavázal pomoct, chtěl nechat atrapu rozezvučet těmi správnými tóny.

„Nějaký zvuk se z pákistánských dud linul, rozjeli jsme je a naladili. Nebylo to ale stále ono. Známý slíbil, že mi vyrobí pravé skotské dudy," uvedl Vrobel. Po půl roce si do Skotska pro pravé dudy přijel. Poté, co dudy v roce 2000 sestrojil, začal na ně cvičit. Následně začal hrát s Kelt Grass Bandem ze Stránského. Má za sebou i ročník Janečkovy dudácké školy v Praze skotského dudáka Václava Routa.

.