„Privatizace žádá širší diskusi a také ekonomické rozbory, vždyť se jedná o majetek města. Část zastupitelů je pro privatizaci všech paneláků, jiní jsou proti ní,“ potvrdila starostka města Helena Kudelová. Jasné zatím je, že město dokončí privatizaci z předchozí etapy. Půjde například o domy, kde zůstal třeba už jen jeden byt nájemní, zatímco ostatní byty už si lidé koupili do osobního vlastnictví.

K možnostem privatizace by se v diskusi měli vyjádřit zejména lidé zvenčí, tedy z řad odborné veřejnosti, ať už půjde o stavaře nebo třeba ekonomy. Prostor dostanou také občané. Radnice musí počítat s tím, že někteří lidé o koupi bytu ani dnes neuvažují, protože jsou bez práce a příjmů nebo prostě mají jiné priority. Radnice je též pod tlakem, aby přenechávala starší nájemní byty v panelových domech občanům za spíše symbolickou cenu.

„Lidé si myslí, že když léta platí nájemné, mají svůj byt předplacen. Tak to ale není. Jsme odpovědni za to, abychom správně nakládali s majetkem města jako každý jiný správný hospodář, vlastník domů. I byty v panelových domech mají svou hodnotu,“ řekla Kudelová. Vyloučeno není, že se přihlásí zájemci o koupi celých domů. Podle Kudelové si lidé dokážou hledět svého majetku.

Když město privatizovalo za poměrně nízké ceny starší bytové domy a zbavilo se tím povinnosti nákladných rekonstrukcí, postarali se o nutné opravy a též zhodnocení domů sami vlastníci. Potvrzuje to i cena bytů na trhu.