Zmiňovaný přístroj zakoupili v Krnově na sklonku minulého roku a pokud jde o zjištění, zda nápoj obsahuje alkohol, řekl velitel tamních strážníků Pavel Moravec: „Tento přístroj rozpozná alkohol pouhým přiložením k nápoji a na displeji je pak uvedeno, zda tam tedy alkohol obsažen je či není.“ Těžko už tak někdo z mladistvých městským policistům nalže, že pije pouze džus, když v něm přístroj detekuje například vodku.

I při odhalování případů porušování městské vyhlášky, zakazující popíjení alkoholu na ulici, se tester osvědčil. „Občané, kteří nerespektují vyhlášku zakazující konzumaci alkoholu ve vybraných lokalitách města, si velmi často například víno přelévali do plastových lahví a mohli tvrdit, že pijí nápoj nealkoholický,“ uvedl Pavel Moravec. Na výmluvy strážníci díky přístroji nikomu neskočí.

V kontrolách různých podniků chtějí krnovští strážníci pokračovat i nadále. „Věříme, že si provozovatelé restaurací, diskoték a podobných zařízení budou dávat větší pozor na to, komu alkohol prodávají,“ přál by si Pavel Moravec.

Podobné zkušenosti mají v Bruntále. I zde pořídili moderní tester. „V Bruntále máme takový přístroj s pořizovací cenou ve výši zhruba třiceti tisíc korun od konce minulého roku. Těch případů, kdy jsme odhalili alkohol u nezletilých, bylo už zjištěno více,“ informoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Například 15. prosince se přístroj osvědčil při zátahu na trio dívenek ve věku třinácti, dvanácti a jedenácti let, které dováděly na dětském hřišti na Jiráskově ulici. U dvou z nich tester odhalil alkohol. Dívčiny přiznaly, že pily víno a láhev odhodily do blízké popelnice. Strážníci je odvezli maminkám a případ oznámili na sociálce.