Krnovská voda je široka daleko vyhlášená svou kvalitou i chutí. Pro mírně nasládlou čirou tekutinu bez zápachu si ještě nedávno jezdily maminky kojenců třeba až z Bruntálu.

Bohužel nic není zadarmo, a tak opět po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit na příští rok zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.

Podraží stočné

Protože však chtějí získané peníze investovat do kanalizace, zvedne se pouze cena stočného.

„I přes toto nezbytné zvýšení zůstává cena pro spotřebitele v Krnově stále hluboko pod hranicí průměrné ceny vodného a stočného v České republice,“ upozornila ředitelka KvaK Eva Šindelářová.

Průměrná cena vodného a stočného v ČR se v roce 2011 pohybovala těsně pod hranicí sedmdesáti korun za metr krychlový. Se zvýšením sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na čtrnáct procent jeho výše proto také vzroste. „Valná hromada krnovských vodáren schválila pro příští rok zvýšení ceny stočného o 1,7 koruny. Kubík vody i s novou DPH tedy Krnovany vyjde na 38,19 koruny,“ propočítala novou cenu Eva Šindelářová.

Peníze na investice

Takto peníze použijí vodárny na dofinancování opravy kanalizace v ulicích E. F. Buriana a Mikulášské a na opravu úseku kanalizace na ulici Hlubčické. „V letošním roce byla úspěšně dokončena rekonstrukce čistírny odpadních vod za téměř dvě stě milionů korun. Byla to velkorysá investice i do budoucnosti, máme tak dlouhodobě garantováno čištění odpadních vod v souladu s evropskými standardy,“ doplnila Šindelářová.

Čistění vod je tedy zajištěno a vodárny se mohou vrhnout na rekonstrukce a opravy nejstarších či nevyhovujících úseků vodovodních a kanalizačních řadů ve městě.

Čím víc se šetří, tím je voda dražší

Paradoxem však je, nejen místním, že do ceny vody se značně promítá její spotřeba. Čím více budeme vodou šetřit, tím bude muset být dražší. Fixní náklady na její výrobu a rozvod totiž zůstávají i při nižší spotřebě stejné a z něčeho se musí zaplatit.

S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent. Ve srovnání s rokem 2011 byla zachována základní cena vodného. Odběratelé zaplatí nově za kubík vody 31,98 korun bez daně nebo 36,46 korun včetně DPH.

Společnost VaK Bruntál se rozhodla nezvyšovat pro rok 2012 cenu vodného ani přes nárůst většiny vstupních nákladů, i přes přetrvávající nutnost vytvořit dostatečný objem finančních prostředků pro obnovu zastaralých rozvodů vody. „Především realizace zvýšeného objemu investic v předchozích letech, modernizace zařízení a uplatňování nejekonomičtějších postupů přispělo ke stavu, kdy společnost VaK Bruntál je jako jedna z mála vodárenských společností schopna zachovat základní cenu vodného,“ zdůraznil ředitel Jouza.

Na cenu vody doplatily nejvíce ty regiony, kde neprozíravě povolily tyto služby provozovat jedné megalomanské firmě. Severočeské vodárny již dnes kubík vody prodávají za téměř sedmdesát šest korun, voda je zde jen o něco málo levnější než v sousedním Německu. Podobně jsou na tom v kraji Královehradeckém nebo Středočeském. Průměr v našem kraji se pohybuje přibližně o desetikorunu méně, zvýšená sazba DPH i avizované zdražení vodárenskými společnostmi s ceníkem však od příštího roku dozajista zahýbe. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by se měl dodržovat cenový strop za vodné a stočné do výše dvou procent průměrného příjmu domácnosti.