Také v některých obcích našeho regionu, kde si kolem větrníků užili svoje, zvažují, že napříště nechají o záměru rozhodovat v referendu samotné obyvatele. První referendum by se mohlo uskutečnit společně s komunálními volbami v Norberčanech.

„Je tady zájemce, který jedná s majitelem soukromého pozemku v katastru Nové Vésky," reagovala starostka Norberčan Marie Vališová. Zástupce společnosti podnikající ve větrné energii navštívil zasedání zastupitelstva.

Tam mu podle starosty představitelé obce sdělili, že samospráva o podpoře dalšího větrného projektu už rozhodovat nebude.

„Řekli jsme, že my nebudeme dělat takové rozhodnutí. Ať se vyjádří obyvatelé, jestli větrníky chtějí, nebo ne. Zastupitelstvo usnesení nepřijalo, ale ve stávajícím složení jsme dali najevo, že další větrníky na katastru nechceme," uvedla starostka obce, nad kterou se již dnes točí rotory sedmi větrníků. Většina z nich ale leží již na katastru sousední vesnice.

Referendum a volby

Podle starostky Vališové se k záměru budou vyjadřovat lidé zřejmě při hlasování o kandidátech do obecního zastupitelstva letos na podzim. „Investor navrhl, že si obejde lidi a provede anketu, aby bylo zřejmé, kolik jich záměr podporuje a kolik je proti," sdělila starostka.

„Problém je totiž v tom, že lidé na schůze zastupitelstva nechodí a nezajímají se, když se o něčem takovém jedná, nepřijdou se vyjádřit. Nakonec se vše obrací proti obci, že za to můžeme my. Něco takového už nechceme," dodala.

Typický případ: Nové Valteřice

Podobně do budoucna uvažuje i starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská. Právě v místní části Nové Valteřice se zvedl velký odpor proti záměru investora vztyčit jen pár stovek metrů od posledních domů soustavu devíti stožárů s rotory.

Místní a chalupáři se rozčilovali, že o záměru předem nevěděli a nemohli se k němu vyjádřit. Napadali zastupitele, že bez nich rozhodli o něčem, co znehodnotí krajinu a jejich nemovitosti.

Zastupitelé nakonec dali projektu červenou a město Moravský Beroun od smlouvy s investorem odstoupilo.

„Větrníky nejvíce vadily těm, kteří tam dojíždějí na chalupy. Pak se přidali i místní občané. Zastupitelstvo nakonec smetlo záměr ze stolu. Ale do budoucna, pokud by zastupitelé chtěli o větrných elektrárnách uvažovat, a bylo by to i na mém rozhodnutí, navrhovala bych uspořádání referenda," reagovala starostka, která počítá, že další nabídky mohou v této lokalitě v budoucnu přijít.

„Zastupitelů je patnáct a tlaky, které na ně byly vyvíjeny, byly nepříjemné," dodala s tím, že projekt, který vyvolával emoce v loňském roce, město ukončilo bez toho, aniž by firmě muselo platit nějaké sankce. „Jak jsme byli napadáni. Vše je uzavřeno, a to bez finančních náhrad," poznamenala.

Jívová bez ankety

O anketě mezi lidmi už uvažovali také v Jívové. Radnice se nakonec rozhodla, že veřejné mínění zkoumat nebude. „Vypsali jsme zakázku a oslovili tři firmy, které adresný výzkum dělají. Ozvaly se dvě s tím, že do toho nejdou. Třetí nereagovala," vysvětlovala starostka Milada Malíková.

„Průzkum nebude. Stálo by to ne desítky, ale možná stovky tisíc, a hlavně není, kdo by to udělal," dodala tehdy. V Jívové podepsali s investorem smlouvu v roce 2006, kdy výstavbě pěti strojů vyjádřila samospráva podporu. Kritici větrníků však požadují, aby obec od smlouvy odstoupila. Sepsali i petici.

Huzová: větrníky bez problémů

O stavbě větrníků se nyní jedná také v Huzové. Zatímco v okolních obcích skřípou zuby, v samotné Huzové jsou podle starosty pro. Na katastru obce by měla vyrůst trojice větrníků s celkovou maximální výškou 196 metrů. Stožáry by měly stát zhruba 1,6 kilometru od obce.

Ta se společností podepsala smlouvu o spolupráci, kde jsou stanoveny podmínky uskutečnění záměru.

„Pro jsme zejména z ekonomických důvodů. Peníze potřebujeme a provoz větrný elektráren bude pro obec znamenat stabilní příjem," vysvětlil již dříve starosta Lubomír Štefaňák, proč obec investorovi kývla.