Zástupci Krnova si připomínají konec války společně se členy Českého svazu bojovníků za svobodu. Ani tato dlouhodobá spolupráce neovlivnila nekompromisnost kulturní komise při dělení grantů.
Mezi uchazeči o grant, které kulturní komise vyřadila, byla také žádost o dvoutisícovou dotaci Svazu bojovníků za svobodu. Důvod? Žádost nesplnila formální náležitosti. Žádost představoval text psaný na stroji, ale nebyl vyplněn formulář v elektronické podobě.
Úctu, ne byrokracii
„Členové této organizace jsou vězňové koncentračních táborů, vdovy po padlých frontových vojácích a umučených vězních i váleční veteráni. Nelze čekat, že by tito lidé měli přístup k počítači a k internetu, aby mohli vyplňovat elektronické formuláře. Pokud dorazí takováto žádost, je třeba už jen z úcty a respektu kontaktovat žadatele a nabídnout mu pomoc s vyplněním správného formuláře,“ komentoval vyřazení bojovníků za svobodu zastupitel Jan Stejskal.
Mluvčí kulturní komise Drahomír Malovaný zdůraznil, že pouze byla striktně dodržována pravidla, která platí pro všechny žadatele stejně. „Komise nemá problém s obsahem žádosti, ale nechceme vytvořit precedent. Žádost bojovníků za svobodu byla vyřazena úplně stejně jako všechny ostatní žádosti, které nesplnily nějakou náležitost. Není problém formální chyby napravit a žádost schválit v dalším kole dělení dotací,“ zdůvodnil rozhodnutí komise Malovaný.
Přísnost kulturní komise zaskočila dokonce i kolegy, kteří posuzovali žádosti o dotace v sociální oblasti. „Například žádost SONS neboli Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, nesplňovala podobné náležitosti. Chápeme objektivní důvody, proč slepecká organizace nebyla schopna dodat žádost v předepsané podobě. Proto jsme ji nevyřadili, a kolegové úředníci takové žádosti sami přepisovali do elektronické podoby.
Rozhodování města by mělo být konzistentní. Musím upozornit, že v již schválených dotacích v sociální oblasti jsou i takové, kde žádosti nebyly úplně v souladu s pravidly,“ doplnil své zkušenosti vedoucí sociálního odboru František Fojtík. „Komise není od toho, aby školila lidi ve vyplňování žádostí, ale aby hlídala dodržování pravidel, takže neměla jinou možnost než vyřadit,“ obhajoval verdikt kulturní komise Drahomír Malovaný.
Úředníci by měli s vyplněním žádosti pomoci
Z podstaty věci je tedy jasné, že v organizaci válečných veteránů a jejich rodin podstatná část členstva má věk nad 85 let. „Vyžadovat po této generaci, aby měla přístup k internetu, a dokázala použít ten správný formulář mi přijde nemístné. Morální povinností pracovníků úřadu je, aby v těchto odůvodněných případech zkontaktovali žadatele a pomohli mu vyplnit formulář přímo na úřadě.
Neznám sice osobně krnovské bojovníky za svobodu, ale měl jsem tu příležitost se před několika lety setkat s bruntálskými a ostravskými bojovníky za svobodu při přípravě výstavy o koncentračních táborech,“ dodal Stejskal, a zavzpomínal na osobní setkání s brigádním generálem Mikulášem Končickým, který jako velitel tanku osvobozoval Ostravu v roce 1945.
„Jsme velkými dlužníky těchto statečných lidí, takže doufám, že až příště zaklepe člen Českého svazu bojovníků za svobodu na dveře jakékoliv kanceláře na krnovské radnici, tak bude mít dveře otevřené, a to nejen při žádosti a vyúčtování veřejné finanční podpory,“ uzavřel Stejskal, a pak zastupitelé bez problémů dvoutisícovou částku pro Svaz bojovníků za svobodu dodatečně schválili.