Dva roky trvalo, než se podařilo ohořelé exponáty zakonzervovat a přepracovat projektovou dokumentaci. Nyní je přeměna Karnoly na muzeum připravena přibližně ve stejné fázi, jako těsně před požárem.

Rada města Krnova v pondělí 14. října schválila text výzvy k předložení nabídky v otevřeném podlimitním řízení. Veřejná zakázka na zhotovitele stavby „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“ je kompletně připravena včetně zadávacích podmínek a smlouvy o dílo.

Protože město Krnov na revitalizaci Karnoly získalo evropskou dotaci, musí se k zadávacímu řízení vyjádřit také Centrum pro regionální rozvoj. Pak dostanou zájemci na podání nabídek minimálně dvacet pracovních dnů.

Vše o osudy krnovské Karnoly najdete zde

„Pokud všechno půjde podle harmonogramu, měli bychom na konci listopadu znát nejvýhodnější nabídku. Tu pak předložíme zastupitelstvu, které rozhodne o dalším postupu,“ uvedla vedoucí veřejných zakázek na krnovské radnici Klára Hazuchová.

Požár Karnoly nejvíc poškodil nejcennější vzorkovnu – dezinaturu. Přesto se podle posudku restaurátorů může stát základem textilního muzea. Vzorníky látek a dezénové knihy, které kromě ohně poškodila také voda, jsou uložené v depozitářích Národního technického muzea v Praze. „Tento týden začalo jejich vysoušení, a to od těch méně poškozených,“ informovala vedoucí Městského muzea v Krnově Ivana Zajícová.

Po vysušení všech vzorníků bude následovat výběr, které restaurovat. Možnost renovace tkalcovských stavů a dalších strojů posuzuje specializovaná firma.

Odhad nákladů na revitalizaci Karnoly se pohybuje kolem 200 milionů korun. Z toho 95 milionů korun pokryje evropská dotace. Na restaurování strojů a vzorníků poskytl desetimilionovou dotaci kraj.