Na Horskou službu se s prosbou o pomoc obrátil teprve v jedenáct hodin dopoledne jeho kolega, když zjistil, že kamarád do penzionu nedorazil a nezvedá telefon.
„Muži popíjeli v jedné z restaurací v Ostružné a do místa, kde byli ubytováni, se přiopilí vraceli až nad ránem. Cestou po silnici se rozdělili. Poslední stopou po ztraceném muži byl záběr bezpečnostní kamery z jednoho penzionu v Ramzové, kam se ve čtyři ráno dobýval. Když ho nepustili dovnitř, pokračoval v cestě,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.
Policisté zaměřili jeho mobilní telefon a brzy přístroj také našli, muž ale na místě nebyl. Vzápětí se pátrání soustředilo do oblasti mezi Ramzovským sedlem a Lipovou-lázněmi.
„Prohledávali jsme i lesní chaty, projížděli turistické cesty, ptali se v penzionech. Museli jsme prohledat velký a nepřehledný prostor, použili jsme proto i tři sněžné skútry a terénní čtyřkolku s pásy. V akci bylo určitě kolem šedesáti lidí včetně policistů a hasičů. Jen z Horské služby vyrazilo do terénu osmnáct lidí,“ sdělil Klimeš.
Skončit mohli teprve ve čtyři odpoledne, kdy se silně podnapilý muž policii sám ozval. Slyšel hlášení v obecním rozhlasu v Lipové-lázních. Řekl, že v noci nemohl najít cestu a nakonec zcela zmatený v opilosti našel útočiště daleko od místa, kam měl dorazit.
Desítky záchranářů díky opilému muži musely vyrazit do akce
„Je jasné, že na vině je alkohol a naprostá nedbalost zásad chování v horách. Znovu apeluji na návštěvníky Jeseníků, aby se chovali zodpovědně. Taková pátrací akce stála spoustu peněz a zaměstnala desítky záchranářů, kteří mohli chybět na místě skutečného ohrožení života,“ dodal náčelník Horské služby.
Podle něj by se v takovém případě měl hledaný na uhrazení nákladů podílet. Legislativa to bohužel neumožňuje.
Podobnou pátrací akci zaznamenali záchranáři naposledy v noci na 26. ledna, kdy v okolí Jesenku hledali dvanáctiletého chlapce, který se sám pozdě odpoledne vydal na turistický výšlap. Dostal se až do blízkosti Obřích skal, kde přespal v turistickém přístřešku.