Po 16. hodině si roje ve větvích stromu na krnovském náměstí všimli lidé a za chvíli už vyrazili do akce hasiči. Ti mají ve svém arzenálu nejen žebříky, aby se k roji dostali, ale také kukly a další ochranné pomůcky proti bodavému hmyzu.

Jak nám potvrdil včelař z Brumovic, nejsou v květnu a červnu zatoulané roje ničím neobvyklým. „Včely jsou v tomto období v nejvyšší síle. V každém úlu jsou jich miliony a navíc se stále rodí další a další nové včely. Když už jich je v úlu příliš mnoho, začnou si hledat nový domov. Většinou se vylíhne další nová matka, která se starou špatně vychází.

Je to jako u lidí. Taky se dvě ženy v jedné domácnosti špatně snášejí. A mladá se starou nikdy nenajdou stejnou řeč. A tak dojde k rojení," dodal s úsměvem brumovický včelař. „Rojících včel si nevšímejte, prostě je klidně obejděte. Včely mají v tu chvíli jiné starosti, hledají si nový domov a řeší rozmnožovací trable," dodal.

Na krnovském náměstí mohli lidé z bezpečné vzdálenosti sledovat, jak si s rojem poradí hasiči. Je potřeba zdůraznit, že hasiči nevyjíždí k včelímu rojení automaticky. Zadarmo zasáhnou jen tam, kde je velká koncentrace lidí nebo hrozí nebezpečí alergikům, dětem ve škole, pacientům v nemocnici nebo seniorům. Ostatní případy mají v kompetenci deratizační firmy a včelaři.

Radek Vráblík