Tuto relikvii Hřibovi před dvěma lety předal starosta Slavičína jako důkaz, že v jeho rodném městě na Zlínsku si váží vidláků. Zlaté vidle jsou reakcí na přezdívku „Vidlák ze Slavičína“, kterou primátorovi Hřibovi vymyslela zastupitelka za ODS Alexandra Udženija. Spolupráci Zdeňka Hřiba s Muzeem vidlí v Lichnově komentoval dokonce i prezident Miloš Zeman.

„Zlaté vidle jsou zatím v mé kanceláři vyvěšené nad dveřmi, ale s ohledem na to, že jsem asi před rokem navštívil Muzeum vidlí v Lichnově a slíbil tam, že je odevzdám jako exponát, tak už se chystá jejich oficiální předání a darování,“ prozradil primátor Zdeněk Hřib 6. listopadu v rozhovoru pro televizi Nova.

Jan Gemela, správce Muzea vidlí, který tam i bydlí, převzal Hřibovy zlaté vidle 8. listopadu 2022.

„Díky slavným zlatým vidlím pražského primátora mám tu čest oznámit, že muzeum právě dosáhlo rovné tisícovky exponátů. Vidle zarostlé do stromu, které jsou evidované jako exponát číslo 999, jsem převzal také v Praze, a to od pana Josefa Hovorky, který je řidičem u Pražského dopravního podniku,. Ve sbírkovém fondu už ostatně máme i několik dalších vidlí i z Prahy. Také Pražáci mohou být hrdí vidláci,“ komentoval Jan Gemela vidle spojené s Prahou.

Hřibova přezdívka Vidlák ze Slavičína

Certifikát opravňující používat u svého jména titul „vidlák“ uděluje Muzeum vidlí v Lichnově všem, kdo do jeho sbírek darovali vidle. Proč ale zastupitelka Alexandra Udženija začala primátora Hřiba označovat za Vidláka ze Slavičína? Stojí za tím banální výměna názorů na téma kouření v květnu 2020. Po šestnáctihodinovém jednání pražského zastupitelstva kolem půlnoci to zajiskřilo mezi primátorem Hřibem a zastupitelkou za ODS Alexandrou Udženijou. Hřib podle svědků napomenul političku ODS kvůli kouření slovy: „Tady nejste na Balkáně, tady se nekouří.”

Každý samozřejmě ví, že na Balkáně jsou protikuřácké zákony daleko měkčí než u nás, ale Udženia kvůli svému česko-srbskému původu vnímala Hřibovu poznámku jako arogantní a xenofobní. Řekla Hřibovi, že je vidlák ze Slavičína podle jeho rodné obce na Zlínsku. „Řekla jsem mu, že je „vidlák ze Slavičína“ (všem Slavičínským se omlouvám), že on o Praze nic neví, na rozdíl ode mne, která tady žije skoro celý svůj život, že on je tu dva dny i s cestou…,“ popsala Udženija půlnoční konflikt s Hřibem na svém Facebooku.

Recese starosty a primátora

Starosta Slavičína Tomáš Chmela ani primátor Hřib označení „vidlák ze Slavičína“ nevnímali jako donebevolající urážku, ale výzvu k recesi. Starosta Chmela předal Hřibovi zlaté vidle a pak pozval Udženiju do Slavičína s tím, že už má pro ni připravené placky „Vidlák ze Slavičína“, aby je mohla významným rodákům osobně připnout na klopu.

Titulem „Vidlák ze Slavičína“ by mohla kromě Hřiba obšťastnit také europoslance Stanislava Polčáka (STAN), dalšího významného slavičínského rodáka.

Vidle v otevřeném dopise Miloše Zemana

Když se primátor Zdeněk Hřib 22. července 2021 vydal s manželkou do Lichnova, vyjednal v Muzeu vidlí pro všechny Pražany poloviční slevu na dobrovolné vstupné. Tuto významnou událost zaznamenal a komentoval dokonce i prezident Miloš Zeman. Zeman napsal v otevřeném dopise primátoru Hřibovi:

„Nijak nesnižuji seznam Vašich politických úspěchů z období jara a léta roku 2021, mezi které soudě dle Vašich mediálních výstupů patří například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídka bezplatných výpůjček růžových sdílených kol. Přesto Vás nyní jako hlava státu, které náleží dbát o dobro všech obyvatel naší země, vyzývám k okamžité nápravě dramatické situace v pražské dopravě,“ upozornil prezident Zeman primátora Hřiba, že nejen lichnovské vidle, ale také pražská doprava jsou v zájmu všech obyvatel naší země.

  Fotogalerie: Muzeum vidlí v Lichnově

Fotogalerie: Muzeum vidlí