Půl roku na druhé straně zeměkoule a půl v Bruntále umožňuje panu Stáňovi jistý nadhled a možnost srovnávat. A víc si váží toho typicky českého, včetně českého jazyka. Pro pana Stáňu rozhodně není špatné to české a nejskvělejší to z ciziny, i když tak uvažují někteří lidé, kteří podobnou možnost srovnání nemají.

„Každý člověk je nějak praštěný, a kdo tvrdí, že ne, je úplně blbej,“ takové je heslo zkušeného cestovatele. Trápí jej pronikání anglických výrazů do běžné řeči.

Předvolební boj s angličtinou

Vzpomíná na chvíli, kdy se vloni před volbami vracel letadlem z Austrálie a přistál v rakouské Vídni. Místo obav z možných komplikací letadla kvůli tehdy činné islandské sopce nečekal, že se jej nakonec nemile dotkne úplně jiná záležitost. Tou byl tehdejší předvolební boj, do něhož cestovatel v Česku rovnýma nohama vpadl.

Greenpoint a Orangepoint

Kandidáti stran se vloni snažili přesvědčit voliče o správnosti svého volebního programu. Zelení rozbili v pražské pasáži Alfa Greenpoint, Sociální demokraté stavěli různě po městě Orangepointy a rozdávali růže. Proč tolik anglických slov, chtěli být víc světoví? podivoval se pan Stáňa.

„Poslanec Sobotka vyzbrojený rovnátky a hlavu podporujícím límcem mi vysvětlil, že se to jmenuje anglicky proto, aby se přiblížili mladým voličům,“ řekl pan Stáňa a poslanci obratem odpověděl: „To je ale blbost, pane poslanče.“

Po mnoha a mnoha anglických slovech, která se na něj valila v průběhu pobytu v Česku se těšil, že už konečně potká známé z Bruntálu, a že jeho ucho potěší jadrně, po našem: „Třeba krásnými slovy jako je hovno nebo prdel.“

Mluvme česky. V Česku se přece česky domluvíme

Anglikanismy vpravenými do českého jazyka byl pan Stáňa natolik pohoršen, že se proti nim rozhodl bojovat básničkami. „To je asi ten nový trend pochybné světovosti, který se stále domnívá: Cizích slov není nikdy dosti. Nejdřív to byla němčina, pak ruština s azbukou, nyní je to angličtina, co jde z úst a rukou.“

Jak cestoval uvedl, kdo chce být světový, tomu nepomůže nic víc, ani nic míň, než se učit cizí řeči. Ale pokud chce mluvit někdo rodným jazykem, měl by nechat cizí slova cizími slovy. „Skonči už s tímhle nesmyslem a najdi svoji hrdost, jinak jen světu ukážeš hloupého Honzy blbost,“ vzkazuje prznitelům českého jazyka pan Stáňa z Bruntálu.