Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.

V žebříčku vévodí tři školy, jejichž absolventi patří mezi nejúspěšnější v češtině i v matematice. Je to největší krnovská základní škola na Janáčkově náměstí, a pak školy z Města Albrechtic a ze Zátoru. Žebříček nejlepších škol je uvedený na konci článku.

Z výsledků je zřejmé, že kvalitní přípravu na další studia získají žáci nejen ve městech, ale také na venkovských školách.

Čím to je, že jsou právě tyto školy u přijímacích zkoušek tak úspěšné?

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

„Důvodů je více a jsou provázané. Určitě mezi ně patří kvalitní výuka českého jazyka a matematiky. Od 8. tříd začínáme klást důraz na přijímací zkoušky a v 9. třídě nabízíme povinně volitelné předměty, které se zaměřují na přípravu k přijímačkám,“ vysvětluje Jiří Šiffner, ředitel Základní školy Město Albrechtice.

Škola ve Městě Albrechticích na sebe už dávno upozornila pořádáním soutěží rychlého psaní na klávesnici, výtvarnou dílnou nebo rozvíjením talentu mladých šachistů. „V tomto školním roce postoupil náš žák do celostátního kola logické olympiády, kde získal 24. místo. Z osmi postoupivších žáků z Moravskoslezského kraje skončil jako třetí nejlepší. V loňském školním roce jsme v matematické Pythagoriádě obsadili 5. a 7. místo v okrese a v letošní olympiádě z českého jazyka jsme skončili na 4. místě v okresním kole,“ zrekapituloval úspěchy Jiří Šiffner.

Základní škola ZŠ Okružní v Bruntále ve středu 11. ledna 2023 představila čtyři nové odborné učebny.
Krása, škola v Bruntále má nové učebny za 27 milionů, podívejte se na ně

Jak dodal, angličtináři a němčináři pravidelně obsazují přední místa v okresních kolech cizojazyčných olympiád. Medailová umístění sklízí také v okresních kolech biologické a dějepisné olympiády.

„Nově se začínáme účastnit soutěží v robotice a programování. Získali jsme 3. místo v soutěži Myš VOŠ a SPŠE v Olomouci a 2. místo v kategorii Micro:bit,“ uzavřel ředitel Základní školy Město Albrechtice.

Žebříček podle úspěšnosti základních škol v přijímacích zkouškách na střední čtyřleté studium

Co znamenají čísla u škol?

Jde o průměrné procento správně vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru byly zahrnuty všechny školy z daného okresu, které měly minimálně dvacet žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy. Kvůli relevanci dat šlo pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř devadesát procent všech) a vynechány byly přijímačky na víceletá gymnázia

Zdroj: prijimacky.ai a CERMAT

TOP 5 škol - český jazyk

Základní škola Město Albrechtice 58,14%

Základní škola Vrbno pod Pradědem 55,94%

Základní škola a Mateřská škola Zátor 56,7%

Základní škola a Mateřská škola Třemešná 55,79%

Základní škola Krnov, Janáčkovo náměstí 17 55,24%

TOP 5 škol - matematika

Základní škola Bruntál, Okružní 43,13%

Základní škola a Mateřská škola Zátor 41.25%

Základní škola Bruntál, Cihelní 40,6%

Základní škola Město Albrechtice 40,55%

Základní škola Krnov, Janáčkovo náměstí 38,12%