VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijďte diskutovat, jak by měla vypadat řeka Opava

Krnov - V krnovské knihovně minulý týden začala výstava, která ukazuje příklady od nás i ze zahraničí jak vypadají řeky před a po revitalizačních úpravách. Dnes na toto téma naváže také beseda v čajovně Ninive.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Archivní snímky Krnova ukazují, že před válkou bylo vodních prvků, romantických jezírek i náhonů ve městě daleko více než dnes. Krnovské Benátky už dávno patří minulosti.Foto: archiv MěÚ Krnov

Dnes, v úterý 29. listopadu, od 18 hodin v krnovské čajovně Ninive začíná diskuse jak by v budoucnu měla vypadat řeka Opava. Inspirací všem mohou být pozitivní příklady z Lipska, Brna, Sušice či Plzně vystavené v knihovně. Dokazují, že i ze zabetonované oplocené stoky lze udělat příjemný veřejný prostor, který láká k procházkám.

„Revitalizace a humanizace řeky Opavy v Krnově by mohla vytvořit spojnici mezi západním a východním cípem města. Břeh řeky by se mohl stát páteřní komunikací přes celé město pro pohyb cyklistů i pěších. Kolem celé řeky by mohla vzniknout rekreační zóna, i bezpečná trasa oddělená od motorové dopravy, kterou lze přejít z jednoho konce Krnova na druhý.

Ulehčilo by to ostatním krnovským komunikacím, které jsou stále víc sužovány exhalacemi a hustou dopravou,“ uvedl za organizátory Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky, který chce ukázat na konkrétních příkladech odjinud, že takové změny jsou skutečně reálné.

„Naše výstava má ukázat, že podobný velký projekt by přinesl prospěch celému Krnovu. Chceme oslovit i místní politiky, kteří se tohoto úkolu nezaleknou a vdechnou projektu život,“ vysvětlil Dokoupil, proč k dnešní diskusi u kulatého stolu v čajovně Ninive pozval kromě vodohospodářů také krnovské politiky.

Vystavené projekty mohou inspirovat také mimokrnovské zastupitele a starosty menších obcí, které mají ve svém katastru nějaký vodní prvek. Výstava má všem ukázat, že řeka není jen nepřítel lidského osídlení, jak se nám může zdát v dobách povodní. V Krnově stejně jako ve všech podobných městech musela řeka v centru postupně ustoupit rozšiřující se výstavbě nových domů.

Současná podoba ale začala vznikat až po válce, kdy došlo k zásadnímu vytěsnění řeky z města do trubek a za zdi. Bylo například zrušeno jezírko, které se měnilo v kluziště nedaleko řeky Opavy a byl zatrubněn také kanál odlehčujícící centru města při povodních, který probíhal po Vodní ulici. Případ z Lipska ukazuje, že ani takový zásah není nevratný.

V minulosti došlo v Lipsku k zatrubnění vodního kanálu v centru města, vodní živel byl vytěsněn pod vrstvy asfaltu a betonu. V rámci revitalizačního projektu se však obyvatelé města rozhodli vodu do svého města opět vpustit a zkrášlit si tak bydlení kolem ní. Fotografie dokumentují celý příběh lipského kanálu, který může být inspirací pro mnoho dalších měst, a samozřejmě také i pro Krnov, který výstavu hostí.

Autor: František Kuba

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem.
3

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

Tanečnice v představení Osvětim, cesta do pekla.

Taneční skupina In Motion připomene hrůzy holocaustu

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

/ROZHOVOR/ Adam Matějka pracuje ve stavební firmě a má velmi zajímavý koníček. Baví ho totiž lozit po horách. Jak po skalách v našem okolí, na kterých vyrůstal, tak i po horách a velehorách. Jeho zatím největším zážitkem byla hora Kazbegi v Gruzii.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Výstava v linhartovském zámku připomíná, že právě uběhlo 70 let od návratu volyňských Čechů do vlasti. Díky této události jsou dnes potomci volyňských rodin našimi sousedy. Co víme o této části naší historie?

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení