Šok zažili ve čtvrtek 12. června dělníci při výkopových pracích v Dívčím Hradě v areálu jedné místní firmy. Když se dostali do hloubky přes dva a půl metru, zahlédli v jámě lidskou lebku. Veškeré práce ve výkopu ustaly a událost začala řešit policie. Společně s albrechtickými policisty na místo vyjel i kriminalistický technik.

Bylo jasné, že lidská lebka byla v zemi už hodně dlouho, protože na sobě neměla již žádné zbytky tkáně a navíc podle výpovědi místních obyvatel byla jímka zasypána už v roce 1985 a posléze zalita betonem.

Obyvatelé Dívčího Hradu okamžitě začali spekulovat, zda v té době nemohlo dojít k nějakému zločinu. „Při prvotním ohledání kosterního nálezu jsme nezjistili stopy po násilném poškození. Na místě se kromě lebky nenašly žádné další kosterní ostatky," prozradila další indicii okresní policejní mluvčí Pavla Tušková.

Příznivci seriálu Sběratelé kostí už tuší, co následovalo. Lebka byla zaslána do Kriminalistického ústavu v Praze ke znaleckému zkoumání. „Kriminalisté z Prahy vyhodnotí stopy a zjistí stáří lebky. V tuto chvíli nemůže více o nálezu spekulovat," dokončila Tušková.

Všímavost a zodpovědnost kopáčů z Dívčího Hradu kontrastuje s podobným případem, který se odehrál v roce 1993 v Krnově. Tehdy při telekomunikačních výkopech před kostelem sv. Martina narazila lžíce bagru na silnou vrstvu lidských kostí. Než se dělníci rozhodli stavební práce přerušit a někomu nález nahlásit, skončilo několik kubíků lidských kostí na cvilínské skládce společně s výkopovou zeminou.

Lidské kostry sice na skládku nepatří, ale vzhledem k tomu, že šlo o nález před kostelem, bylo archeologům jasné, že nejde o zločin ani o středověkou morovou jámu. Šlo o takzvaný karner v rohu hřbitova, do kterého se po desetiletí až staletí ukládaly náhodně vykopané kosti ze starších pohřbů.