VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při pouti na Annaberg zněly zrekonstruované varhany

Andělská Hora /FOTOGALERIE/- Koncert duchovní hudby v podání Komorního sboru Pěveckého sboru města Vrbna pod Pradědem potěšil poutníky v kostele Svaté Anny na Annabergu.

26.7.2011
SDÍLEJ:

Koncert duchovní hudby v podání Komorního sboru Pěveckého sboru města Vrbna pod Pradědem potěšil poutníky v kostele Svaté Anny na Annabergu.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Až z Dětřichovic u Světlé Hory přišel pěšky křížovou cestou ke kostelu na Annabergu nad městem Andělská Hora Radan Míček. „Bylo to jen asi sedm kilometrů, takže to nebylo zase až tak daleko. Těším se, až si poslechnu hudbu z nedávno rekonstruovaných varhan,“ řekl poutník Radan Míček při příchodu na Annaberg.

Na pouť přišel s maminkou Věrou Míčkovou z Ostravy, která byla u syna na návštěvě. Společně se i s vnoučkem těšili, jak budou nové varhany v kostele znít. Pouti si mezi jinými užívala Anna Balintová s maminkou. „Jsem spokojená s tím, jak to tady na Annabergu vypadá. Poutí se účastním ráda, když mohu,“ vyjádřila se Balintová, která šla křížovou cestou spolu s farářem z Prostějova.

Místní farář Marek Žukowski zve každý rok na poutní bohoslužbu jiného zástupce církve. Vloni to byl generální vikář, před ním biskupský vikář. Jindy vedl bohoslužbu Žukowski sám. Marek Žukowski má prostudovány místní kroniky, které vzpomínají i na několikadenní mše v období okolo druhé světové války.

Před rokem 1950 však tehdejší režim podobná setkání věřících zakázal. Lidé chodívali na Anenskou pouť ze širokého dalekého okolí. Komunistům to ale zjevně vadilo,“ konstatoval Žukowski, sídlící ve farnosti v Malé Morávce.

Na starosti má sám hned šest farností, což obnáší velkou porci práce. Pod farářovu duchovní správu spadají město Andělská Hora a obce Dolní Moravice, Malá Morávka, Rudná pod Pradědem, Václavov u Bruntálu.

„Letos se chlubíme novými varhanami, zrekonstruovanými díky Nadaci OKD. Zazní dlouho po tom, co je kdysi poničili neznámí vandalové,“ uvedl Žukowski. Varhany z roku 1890, vybavené asi čtyřmi stovkami píšťal rekonstruoval varhanář Martin Tvarůžka z Bílovce.

Pouť vyžadovala velké přípravy

Oduchovní rozměr pouti se postarali zástupci církve, o provozní záležitosti obyvatelé města. „Do budoucna bychom rádi kostel celý opravili, a napojili na elektřinu. To bychom pak byli už zcela soběstační, mohli bychom zde pořádat více akcí v průběhu roku,“ plánoval starosta Miroslav Novotný.

Se silesiánskou církví starosta domluvil, že její kněz může v budoucnu pořádat v kostele Svaté Anny na Annabergu pro veřejnost denní i víkendové mše. „Varhany jsou velmi pěkně opravené, je radostí na ně hrát,“ těšil se sbormistr vrbenského pěveckého sboru a ředitel andělskohorské školy Leoš Sekanina.

Také on by rád, aby byly varhany využívány vícekrát, než jednou za rok o pouti. Sekanina měl výborný pocit z těch lidí, kteří na pouť a po pouti na Annaberg přišli. „Vždy mě totiž zlobí, když někdo nějakou akci připravuje a pakmuji zhatí počasí nebo nezájem,“ dodal Sekanina.

Tak to ale tentokrát nebylo. Koncert i mši vyslechly desítky návštěvníků. Po skončení pouti venku vyhrávala dechovka, pekly se buřty, čepovalo pivo. Lidé průběžně chodili do kostela obdivovat varhany včetně turistů a cykloturistů. To bylo odměnou těm, kteří pouť chystali, sekali trávu na prostranství okolo kostela, uklízeli kostel, vozili nábytek, bohoslužebné předměty, dělali výzdobu.

Autor: Karel Janeček

26.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači v prodejnách Pokladní - prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, výuční list nebo praxe výhodou, stravenky, 5 týdnů ŘD, , Výběrové řízení proběhne na ÚP Bruntál dne 26.3.2018 v 9:30 , hlásit se na e - mail : seveckova@penny.cz nebo na tel. č. 724 105 525, Z : 28.2.2018. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna rýmařov, Opavská, č.p. 1300, 795 01 Rýmařov. Informace: Monika Ševečková, +420 724 105 525.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 960 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkou práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: 10 platová třída uvedená v příloze č. 3 - dle odpracovanýc let, příplatek za směnnost, noční příplatky, příplaky za práci v So a Ne., , Předpoklady: VŠ vzdělání, příp. VOŠ v oblasti zdravotnictví, osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dozoru, praxe v oboru vítána, výhodou zkušenosti s prací v sociálních službách se seniory schopnost empatie a laskavý přístup ke klientům. , , Hlásit se na e - mail h.havlikova@dskrnov.cz, Z : 9.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
28

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Ministr Brabec: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší tuny a tuny prachu

/ROZHOVOR/ Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec v úterý na krajském úřadě v Ostravě uzavřel dobrovolnou dohodu s Třineckými železárnami a Moravskoslezským krajem, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT