Nejprve zamířila prezidentská kolona do Rýmařova, na programu byl nejdříve oběd v Hotelu Slunce s osobnostmi Bruntálska a zástupci Osoblažského cechu. Poté došlo na setkání s představiteli města na rýmařovské radnici a krátce nato i na mítink s občany na náměstí.

V Bruntále se prezident setkal s představiteli města v restauraci Praděd, což vzápětí okomentoval na náměstí Míru při diskuzi s občany, neboť Praděd byl i prvním alkoholickým nápojem, který kdysi Miloš Zeman ochutnal. Totéž se od něj dozvěděli i lidé v Rýmařově.

„Praděd byl prvním alkoholickým nápojem, s nímž jsem se po malých kapičkách seznámil, protože moje babička ho strašně milovala, vždy měla připravenou tu typickou placatou láhev pro dědu, zvolna z ní upíjela a divila se, že v té láhvi nějak rychle ubývá," řekl Miloš Zeman.

A že je o tomto nápoji i našem regionu dobře informován potvrdil připomínkou, že se Praděd začal vyrábět ve Světlé Hoře.

Na regionální strunu a patriotismus místních lidí prezident Zeman zabrnkal několikrát, třeba když v Rýmařově pochválil nádhernou krajinu Jeseníků. Na náměstí v Bruntále zase přišel Miloš Zeman s šálou bruntálských fotbalistů. „Nejenom že mám na sobě šálu fotbalového klubu, ale dovolte, abych popřál i bruntálským karatistům, kteří měli velký úspěch na mistrovství Evropy," pronesl Miloš Zeman.

V Bruntále dostal prezident láhev zlaté slivovice s emblémem města, sadu piv z pivovaru Hasič a dva půllitry z lesního skla.

Z Rýmařova si Miloš Zeman odvezl kravatu, jejíž výroba je s městem neodmyslitelně spjata, a košík s regionálními produkty, kde vedle marmelád byla i láhev alkoholu. V Rýmařově i v Bruntále se prezident podepsal do pamětní knihy města a prapory měst dekoroval stuhou prezidenta republiky.

Oficiální návštěvy prezidentů v okrese Bruntál
1962 Antonín Novotný (Krnov, Osoblaha)
1995 Václav Havel (Bruntál, Krnov, Město Albrechtice)
2012 Václav Klaus (Bruntál, Rýmařov, Karlova Studánka)
2014 Miloš Zeman (Krnov, Osoblažsko)
2016 Miloš Zeman (Bruntál, Rýmařov)

Otázky a odpovědi prezidenta Miloše Zemana

Podívat se na svého prezidenta, to především přivedlo lidi na náměstí v Bruntále a Rýmařově během návštěvy Miloše Zemana v našem okrese. Nejen podle potlesku, ale i otázek bylo zřejmé, že dorazili v drtivé většině příznivci prezidenta Zemana.

Ale našli se i tací, kteří přišli demonstrovat svůj nesouhlas s jeho jednáním. Tibetské vlajky byly vidět v Bruntále i Rýmařově. V Bruntále jeden manželský pár přišel i s cedulí s nápisem Stydím se za prezidenta. Otázky se nesly například ohledně nedávného setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, inkluze ve školství, měnové politiky republiky či velké nezaměstnanosti v kraji.

„Zastávám názor, že ten, kdo odmítne nabízenou práci, by měl dostávat pouze takzvané existenční minimum," uvedl s tím, že je naopak potřeba podpořit ty, kteří pracovat chtějí.

Zeman čelil i otázce, proč prý kouřil v nekuřácké restauraci. „Kouřím jen tam, kde mi dovolí kouřit, ony i ty dvě hodiny nekouřit mému zdraví prospějí," odpověděl s úsměvem Zeman.

.Zdroj: .

Vlajka Kurdistánu se objevila v rukou lidí na mítinku v Bruntále, ale nevysvětlili, proč s ní přišli. foto: Deník/Dalibor Otáhal

Rozvinuli vlajky Tibetu, ale i Iráckého Kurdistánu

Prezident si už zvykl, že na jeho cestách do regionů mu lidé občas ukazují tibetské vlajky.

„Pokud jsem vzadu viděl hezkou tibetskou vlajku, chtěl bych tomu, kdo ji drží, říci, že tibetská vlajka vznikla v roce 1912 a že to byla vlajka otrokářsko-feudálního společenství, nikoliv státu, protože Tibet nikdy nebyl stát," poučil Miloš Zeman v Rýmařově o původu tibetské vlajky. Nebyla to ale jediná nestátní vlajka, kterou lidé přišli prezidentovi ukázat.

Na bruntálském náměstí skupina cizinců chtěla českému prezidentovi ukázat, jak vypadá vlajka Iráckého Kurdistánu. Kvůli jazykové bariéře ale vlajkonoši nedokázali vysvětlit, co tímto symbolem vlastně chtějí vyjádřit, nebo co od Miloše Zemana očekávají. Protože prezident tuto nestátní vlajku nijak nekomentoval, vlajkonoši symboliku Iráckého Kurdistánu po chvíli zase svinuli a odešli.

Dalibor Otáhal, Kristýna Štěpánová, Fidel Kuba