V Krnově se prezident setká nejen se zástupci radnice, ale také s významnými podnikateli, například se zakladatelem společnosti Kofola Kostasem Samarasem. První přímo zvolený prezident se projde také kolem krnovské pivnice, kde mu jeho příznivci drželi palce v prezidentských volbách.

Miloš Zeman v minulosti navštívil Krnov několikrát. Poprvé tu byl už v období převratných změn sametové revoluce, když se jako prognostik pokoušel o restart sociální demokracie. Několikrát se do Krnova vrátil v rámci předvolebních kampaní shánět hlasy pro ČSSD nebo Zemanovce.

V únoru 1997 přijel do Krnova jako předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, prohlédl si nemocnici a v koncertní síni dvě hodiny diskutoval s krnovskými občany o vytunelování nábytkářského závodu UPNP, roli komunistů v politice, optimálním věku pro odchod do důchodu, penzijním pojištění, deregulaci nájemného, nezaměstnanosti, platech poslanců i inflaci.

Krnovskou radnici navštívil Zeman jako předseda vlády také v roce 1999 při příležitosti okresní konference ČSSD v Bruntále. Znovu se do Krnova vrátil na dvoudenní konferenci Krnovská výzva v paláci Silesia, tentokrát v doprovodu ministra dopravy Antonína Peltráma. Tématem byla hospodářská strategie a integrace do Evropské unie.

Asi nejokázalejší návštěva Miloše Zemana je spojena s otevíráním hraničního přechodu ve Vysoké. Malá obec Vysoká se 15. února 2002 změnila k nepoznání, když sem helikoptérou přiletěl premiér Miloš Zeman následován ministry Lachnitem, Rusnokem a Schilingem.

Z polské strany do Vysoké přijel předseda polské vlády Leszek Miller.

Kteří prezidenti navštívili Krnov?

Václav Klaus

Václav Klaus ve své prezidentské funkci sice nikdy Krnovsko nenavštívil, ale než se stal prezidentem, býval zde častým hostem. Jezdil na Krnovsko i několikrát za rok.

Václav Klaus navštívil krnovskou radnici jako místopředseda vlády i ministr financí. Navštěvoval akce ODS, vystoupil na předvolebních mítincích nebo si vyzkoušel lyžování v Jeseníkách.

„V posledních měsících pobýval v Krnově již potřetí. Po účasti na plese v Opavě, pobytu a lyžování v Karlově Studánce a Jeseníkách přijel 15. února 1992 do divadla v Krnově. Bylo téměř zaplněno, a to jeho příznivci z řad Občanské demokratické strany i zvědavci.

.

Václav Klaus navštívil Krnov několikrát, ale nikdy zde nebyl ve svém prezidentském období. foto: Deník/Fidel Kuba

Na jeviště vstoupil za zvuku fanfár a v doprovodu poslance Federálního shromáždění MUDr. Macka, předsedy oblastní rady ODS Ing. Červinky a předsedy ODS v Krnově pana Zdražila," zaznamenal první návštěvy Václava Klause krnovský kronikář.

Klaus byl tehdy v krnovském divadle bouřlivě uvítán. Prohlásil, že rád diskutuje s lidmi, což mu sdělovací prostředky neumožňují, a pak odpovídal na dotazy kladené písemně na lístečcích. Týkaly se ekonomiky, politiky, kupónové privatizace i systému koalic stran a hnutí, což byla v roce 1992 pro veřejnost dosud málo známá novinka.

Dostal i dotaz, jaký má názor na Vladimíra Mečiara, a dokonce se ho už tehdy nějaký zvědavý Krnovan zeptal, zda by šel do případné prezidentské kandidatury.

Čtvrtá návštěva Václava Klause 23. května 1992 se už zcela nesla ve znamení předvolební kampaně ODS. Na mítink na krnovském náměstí přišlo na dva tisíce občanů. Když po obědě 
v hotelu Morava vyšel Klaus v doprovodu manželky na náměstí, sdělil novinářům, že si podle opravených domů připadá jako 
v Rakousku.

Václav Havel

Jméno Václava Havla se v krnovských kronikách poprvé objevilo už v roce 1965, když v rámci Divadelního máje uvedlo Divadlo Julia Fučíka jeho hru Zahradní slavnost.

Václav Havel se osobně podíval do Krnova jen jednou, a to už ve funkci prezidenta. V roce 1993 přiletěl helikoptérou do Osoblahy, pokračoval do Města Albrechtic a pak do Krnova, kde ho vítalo zaplněné náměstí.

Prezident Havel ve svém vystoupení řekl: „Vůbec nevím, jestli jsem kdy v Krnově byl. O Krnově ale léta slyším a znám ho díky slavným varhanám, které se tady vyrábějí. Také tu byl na vojně jeden můj blízký přítel. Pokud je mi známo, Krnov je město velké, stabilní a relativně vzkvétající.

Problémy jsou zde o něco méně závažné než například v Osoblaze. Zajímalo by mě také, zda v Krnově existují pocity trpkosti, že okresním městem je Bruntál a nikoli Krnov." Pobyt prezidenta republiky Václava Havla na Krnovsku završil v Branticích oběd v motorestu U Šveců.

.

Václav Havel poprvé navštívil Krnov jako prezident v roce 1993. Přiletěl helikoptérou do Osoblahy, pokračoval do Města Albrechtic a pak do Krnova, kde ho vítalo zaplněné náměstí. foto: Revoluce objektivem

„K historicky doloženým hlavám států, které v Krnově byly, patří uherský král Matyáš Korvín, Josef II., ale ještě než seděl na panovnickém křesle, pruský král Bedřich Velký dokonce několikrát, císař František Josef I. Ve 20. století to byl roku 1938 Vůdce Adolf Hitler a roku 1962 president Československa Antonín Novotný.

Václav Havel přece jen mezi nimi vyniká zásadními demokratickými postoji a filosofickým uvažováním o problémech světa," zapsal při této příležitosti kronikář Krnova.

Antonín Novotný

Prezident Československé socialistické republiky Antonín Novotný navštívil Krnov 29. červena 1962. „Podmračený den, teplota vzduchu 16 °C. Dnes v 11.30 hodin přijel do Krnova prezident ČSSR Antonín Novotný. Navštívil zdejší národní podnik Strojosvit. Zapsal se do pamětní knihy města Krnova.

Obědval ve společnosti svého průvodu a představitelů města Krnova předsedou Městského národního výboru v Krnově soudruhem Josefem Bačou a tajemníkem Městského národního výboru v Krnově soudruhem Aloisem Kutálkem v hotelu Slezský domov," zaznamenal nečekaně stručně prezidentskou návštěvu kronikář města Krnova.

Odpoledne odjel Antonín Novotný do Osoblahy na slavnosti, pořádané pod heslem „Osoblažsko v písni a tanci".

Klement Gottwald, čestný občan Krnova

Klement Gottwald sice nikdy Krnov osobně nenavštívil, ale těšil se zde takové úctě, že mu bylo uděleno čestné občanství. Je zajímavé, že Krnované začali na svého čestného spoluobčana Gottwalda zapomínat už v době, kdy byli u moci komunisté.

„V Měsíci československo-sovětského přátelství v Krnově vzpomínáme výročí nedožitých narozenin čestného občana města Krnova, prvního dělnického prezidenta soudruha Klementa Gottwalda. Již tradičně se uskutečnilo 20. listopadu „Setkání dvou generací" na Městském Národním výboru s představiteli města, tentokráte u příležitosti nedožitých 85. narozenin Klementa Gottwalda.

Je vážným nedostatkem městských orgánů, že mimo toto setkání nebyla provedena žádná větší akce, i když se jednalo o 85. výročí. Tedy dřívější usnesení městských orgánů, že na počest památky Klementa Gottwalda bude uskutečněno manifestační shromáždění občanů, nebylo uskutečněno.

V důsledku tohoto opomenutí nebyla věnována pozornost 85. výročí narození Klementa Gottwalda ani na školách a závodech," zaznamenal dobovým jazykem krnovský kronikář v roce 1981.