Paní Benischová se narodila v roce 1928. Vzhledem k požehnanému věku a drobné postavě by se mohlo zdát, že je pro zloděje snadná kořist. Mladík, který ji přepadl, brzy zjistil, že zdání klame.

„Šla jsem asi v 16.45 hodin kolem hotelu Praha, když mě někdo zezadu chytil za kabelku s doklady, mobilem a peněženkou, ve které bylo sedm stovek. Držela jsem jak klíště. Nedokázal mě povalit na zem, tak mi poranil ruku, abych své věci pustila, což se mu povedlo. Jsem od rány a takový cucák mi strach nenažene. Jen co přešlo leknutí, začala jsem mu sprostě nadávat. Myslel, že ve svém věku už nemám grády, ale to se škaredě spletl.

Kdybych ho chytila, dopadne to s ním špatně,“ popsala přepadení energická dáma, která svou odvahu a elán získala ve staré dobré baťovské škole.

Vyřídilku si vytrénovala jako vrátná ve Strojosvitu. Helena Benischová navzdory zranění ruky byla rozhodnuta přejít do protiútoku, ale pachatel vzal nohy na ramena. Utíkal směrem do Smetanových sadů. „V dohledu nebyl žádný chodec, tak jsem vběhla na silnici před auta a volala na řidiče, ať chytí zloděje. Zastavila jsem asi tři auta, ale nikdo mi nepomohl. Pak šla kolem nějaká děvčata, půjčily mi mobil a vytočily tísňovou linku.

Spojilo mě to na centrálu asi někam do Ostravy, protože jsem policistům musela složitě vysvětlovat, kde zrovna jsem. Raději jsem na policejní stanici došla pěšky, vždyť je to za rohem,“ dodala paní Benischová, která zahlédla obličej pachatele jen na chvíli, protože se snažil maskovat kapucí. Byl štíhlý a vypadal na sedmnáct let.

„Zákeřná svině na první pohled,“ popsala ho jadrným slovníkem.

Přestože policistům nabízela své rady a nápady, co mají dělat, ti s ní jen projeli v autě několik přilehlých ulic, zda náhodou nezahlédne pachatele. Doporučili jí, ať vyšetřování přenechá profesionálům, a nasměrovali ji s pohmožděnou rukou do nemocnice. Také jí pomohli řešit ztrátu dokladů, aby zabránila jejich zneužití.

Paní Benischová nedokázala sedět s rukama v klíně a rozjela vlastní pátrání. V ukradené peněžence byl doklad ze zastavárny, tak se tam vydala, ať obsluha zadrží každého, kdo si na její stvrzenku přijde něco vyzvednout. Pak si šla promluvit s majitelem herny vedle hotelu Praha, aby zjistila, kam jsou namířené kamery před vchodem a zda archivují záznam z osudného 29. února.

Přepadení se odehrálo ve středu, a v pátek přišlo předvolání na městský úřad. „Řekli mi tam, že moji občanku našla listonoška a odevzdala ji do ztrát a nálezů, ale protože už mám zažádáno o novou, nemůžou mi ji vrátit. V pondělí se mi na poště podařilo vypátrat nálezkyni, abych se jí zeptala, kde přesně moji legitku našla. Bylo to u Barbary, tak jsem tam v úterý šla pátrat,“ popsala své vyšetřování Helena Benischová.

Prohledala každý centimetr trávníku, chodníků a křoví, až pod deskami opřenými o plot kamenictví našla schovanou peněženku a rozházené doklady. Ležely tam týden bez povšimnutí. „Vynadala jsem republikovým policistům, proč jsem ukradené věci našla dřív než oni, když jsou takoví profíci, a jak jsem byla v ráži, vynadala jsem i městským strážníkům, proč nejsou po ruce, když je člověk potřebuje.

Nejhůř jsem ale vynadala úředníkům, když mi na provizorní doklad o ztrátě občanky odmítli vyplatit důchod, přestože mě v Krnově každý zná. Normálně se na novou občanku čeká měsíc, ale prý mi za patnáct stovek můžou vystavit expresní doklad. Ten parchant, co mě přepadl, ukradl jen sedm stovek, ale byrokrati na úřadech mě chtějí okrást o dvojnásobek!“ dodala rozhořčená čtyřiaosmdesátiletá dáma.