Mladý filmový režisér Tomáš Klein pochází z Krnova, takže když hledal lokace pro svůj česko-polský film Svatokrádež Świętokradctwo, jeho kroky samozřejmě nejdřív vedly na Krnovsko, Osoblažsko a Hlubčicko.

Filmový štáb zde loni v červnu a v srpnu natočil stovky hodin hrubého materiálu, ze kterého ve studiu vznikl krátkometrážní, asi půlhodinový film.

Místní pomáhali filmovému štábu

„Premiéru jsme se rozhodli uspořádat v Krnově, protože bychom rádi tímto způsobem poděkovali za ochotu všem lidem, kteří nám při natáčení pomáhali.

Bylo jich opravdu hodně. Není to žádný celovečerák, takže po promítnutí filmu budeme mít dost času zavzpomínat, co jsme společně loni v létě prožili a popovídat si s publikem, jak se jim film líbil,“ uvedla produkční filmu Anna Lísalová, podle které byli Krnovskem a Osoblažskem nadšeni zejména kolegové, kteří se při natáčení v Praze nikdy nesetkali s takovou vstřícností.

Na plátně se ve vedlejších rolích i jako statisté objeví také čeští a polští neherci, které Tomáš Klein našel po obou stranách hranice. S nadsázkou se dá se říct, že mnozí hrají sami sebe.

Téma: Češi a Poláci

Tomáš Klein studuje obor režie na pražské FAMU. Když hledal námět pro svůj klauzurní film druhého ročníku, při psaní scénáře ho inspirovala specifika našeho pohraničního regionu a zejména změny, kterými procházel po vstupu Česka a Polska do Schengenského prostoru.

Členy filmového štábu byli také Poláci, kteří momentálně studují v České republice na FAMU. Záměrem režiséra bylo přijít s příběhem, ve kterém bude prostor pro konfrontaci českého a polského naturelu, a zejména jejich rozdílného postoje k víře. Hledáním a pojmenováním těchto jemných odlišností by film měl přispět k většímu vzájemnému poznání.

Je odpovědí na otázku, proč mezi námi stále přetrvává určitý odstup.

Režisér Klein chce oslovit mladé

„Film není určen do běžné distribuce, jeho cílovou skupinou je spíš festivalové publikum, jak u nás, tak v zahraničí. Typickým prostorem pro takové filmy v televizi jsou bloky studentských filmů v tematických blocích v televizi. Samozřejmě plánujeme uspořádat promítání také na dalších místech, kde probíhalo natáčení,“ prozradil Tomáš Klein.

Film začíná na náměstí

Úvodní scény filmu zavedou diváky na letním sluncem rozpálené náměstí v Osoblaze, kde si skupinka místních krátí čas zevlováním na lavičce a popíjením piva. Je mezi nimi také hlavní hrdina příběhu. Mlčenlivý mladík, který dostane nabídku za pár stovek něco podezřelého ve svém autě převézt přes česko-polskou hranici.

V Polsku konspirativně převezme předmět zabalený v dece, a jeho hlavním úkolem je raději se na nic nevyptávat. Když se v Polsku s autem přimotá do náboženského procesí a zahlédne policistu, zazmatkuje, odbočí na polní cesty a tam mu dojde benzín.

Jaký bude konec?

Konec příběhu ještě neznají ani herci, kteří se na plátně objeví. „S Tomášem jsme diskutovali, jak by to mělo skončit, protože možných konců bylo rozehráno několik. Poláci navrhovali happy end, zatímco Češi spíš špatný nebo otevřený konec,“ prozradil Ryszard Brzezinski z Pielgrzymow, pro kterého filmová role „podezřelého týpka“ byla první herecká zkušenost.