Paní Marie Daňková žije v Nových Heřmínovech nepřetržitě od 2. srpna 1945 a zažila ve svém domě již několik povodní. „Voda nás tady vyplavila již několikrát. V roce 1996 nás zatopil potůček tekoucí od Bruntálu. O rok později to tady vše zatopila řeka Opava. Přesto nesouhlasím s názorem bývalého i nového vedení obce, když bojují proti přehradě a opírají se o slova, že jsme obcí, kde se vše rozvíjí. Je to lež, mladí lidé odtud utíkají pryč a jediné co se tady rozvinulo, je nápor kamionové dopravy po otevření hraničního přechodu v Bartultovicích,“ říká Marie Daňková.
Ve své podstatě je tato občanka proti přehradě, a to i proti její malé variantě, která by dle jejího názoru v případě dešťů zvětšila svoji kapacitu natolik, že by došlo k opětovnému zaplavení obce. Vadí ji ale nepravosti, které se v obci v souvislosti s bojem proti přehradě dějí. „Je nutné lidem říci, že není jediný zpravodaj obce v němž by se nějakým způsobem nepsalo o přehradě a její výstavbě. Proč ale nikdo neřekne, že tady filutové zkupují levné pozemky a čekají na to až je bude chtít stát odkoupit. V televizi vystupují lidé, kteří byli jen jednou zaplaveni a mluví velmi zasvěceně v boji proti budování přehrady. Je zvláštní, že tyto stejné osoby potřebovali o povodních nejvíce humanitární pomoci. Tyto a další nepravosti se mi příčí, a proto na ně chci za nás některé občany poukázat,“ uvádí paní Marie.
Marie Daňková a další starousedlíci by považovali za správnější, aby finance, které se neustále investují do projektu na vybudování přehrady byli státem investovány do rozvoje samotné obce. Narozdíl od dalších obyvatel obce nepovažují sumu, která má být vynaložena na stavbu přehrady za převratnou. „Tři a půl miliardy korun, která má stát uvolnit na vybudování přehrady, jsou vzhledem k rozpočtu státu nepatrnou částkou. Do projektů a studií byly investovány milióny korun. Ty měly být raději použity na rozvoj naší obce a na aktuální řešení protipovodňové ochrany celého toku,“ dodává Marie Daňková.