Ve většině měst a obcí v okrese vyhrála ČSSD, jen v několika případech ji předběhla KSČM. Ta vyhrála v Býkově – Láryšově, kde získala 26,98 procent hlasů, Dívčím Hradě (36,11), Horním Městě (27,94), Leskovci nad Moravicí (26,41), Razové (23,14) a Tvrdkově (31,35 procent).

O volbách v bruntálském regionu čtěte zde.

Svou pověst pravicové obce si dál hrdě nese Nová Pláň, v té jediné vyhrála ODS s úchvatnými 56,09 procenty, druhá v obci je TOP 09 s 24,23 procenty a třetí Věci veřejné s 9,75 procenty. KSČM v Nové Pláni nevolil nikdo, ČSSD zde dostala jen jeden hlas, což je 2,43 procent.

V Nové Pláni jsou voliči také nejzodpovědnější, k volebním urnám jich dorazilo 97,67 procent oprávněných voličů, což znamená dvaačtyřicet lidí. Nepřišel jen jeden člověk.

Poctivě se k volbám postavili i v Karlově Studánce, volit přišlo 317 lidí, což je 86,14 procent místních oprávněných voličů. Podobně na tom byla Malá Štáhle (75,21 procent), či Staré Heřminovy (67,73), přes okresní průměr se dostali také třeba v Ludvíkově (65,96), Heřmanovicích (64,51) Malé Morávce (63,69) či v Dolní Moravici (63,27 procent).

Do Sněmovny usedne Velebný

V parlamentních lavicích za okres Bruntál zasedne jediný poslanec a to Ladislav Velebný za ČSSD z Dolní Moravice. Ladislav Velebný si již poslancování vyzkoušel, do Sněmovny se dostal loni na podzim když postoupil na uvolněné místo. Uvidíme, jak Ladislav Velebný bude zvládat všechny své politické funkce, mimo to že je starostou Dolní Moravice tak je i v krajském zastupitelstvu. V Dolní Moravici ČSSD volilo 44,44 procent voličů.

I když v našem okrese Ladislav Velebný nasbíral řadu preferenčních hlasů, pomohlo mu především dobré postavení v čele kandidátky, kde byl na pátém místě. V okrese získal třiapadesátiletý Velebný 978 preferenčních hlasů, ale v rámci okresu jej předběhl krajský lídr Lubomír Zaorálek (1 444 preferenčních hlasů), a pak místní kandidáti: místostarostka Krnova Alena Krušinová (1 264), rýmařovský Jaroslav Kala (1 149) a kandidátka z Bruntálu Eva Nedomlelová (1 009).

Podpory domácích voličů se dostalo i bruntálskému místostarostovi Václavu Moresovi, dostal preferenční hlasy (398) od téměř jedenácti procent voličů TOP 09. Do parlamentu se v rámci krajské kandidátky této strany dostali tři první lidé, Mores zůstal čtvrtý těsně před branami sněmovny. Preferenčními hlasy se snažili pomoci voliči i dalším politikům z našeho okresu, například Jitce Hanusové z Města Albrechtic či Pavlu Bačgoňovi (oba KSČM), ale marně.

Ve Václavově se fandí levici

Václavov - Pro vybrané kandidáty do Poslanecké sněmovny přišli hlasovat ve Václavově u Bruntálu především levicoví voliči. Potěšitelné je, že přišli také mladí lidé, i ti, co volili vůbec poprvé.

Osmnácté narozeniny oslavil v dubnu Ondřej Matuška. Stal se nejmladším prvovoličem, jenž ve Václavově vybíral kandidáty do Parlamentu. S rodiči přišel k urně do volební místnosti hned v pátek. V tom, koho volit, měl mladík zcela jasno. „Když se podívám do televize, tak vidím hrozné věci, proto jsem přišel volit ve snaze něco na situaci změnit,“ byl přesvědčen o správnosti svého výběru prvovolič Ondřej Matuška.

Čerstvý osmnáctník konzultoval volbu vybraného kandidáta dopředu s kamarády. I oni byli znechuceni drsnou volební kampaní, která jim prý připomínala žumpu. Z jejich společných rozhovorů vyplynulo, že se chystají k volebním urnám téměř všichni. „Je v nás ta správná chuť, něco udělat pro lepší časy. Až budou volby příště, je jasné, že přijdu volit zase. Je třeba prosadit svůj názor,“ slíbil Ondřej Matuška.

Nejstarší zvolil sociální demokraty

Na opačném pólu politického spektra bije srdce nejstaršího voliče a zároveň nejstaršího obyvatele obce Václava Mazánka, dříve člena předsednictva Okresního výboru Komunistické strany Československa. V srpnu se dožil šestaosmdesáti let. Ve Václavově žije od roku 1945, oženil se o tři roky později. Volila i jeho o tři roky mladší manželka Helena, k té musela volební komise kvůli nemoci přijet s přenosnou hlasovací schránkou.

Václav Mazánek volil celý život komunisty, nyní volbu poprvé změnil. „Volil jsem komunisty a dělnickou třídu celý život, já se za to nestydím. Nic jiného jsem nepoznal a ani neznal,“ prozradil Václav Mazánek. Na stará kolena vše změnil a volil sociální demokraty.

„Dnešní doba se mi zdá taková zmatečná. Hádají se tam v Parlamentu, místo, aby se na něčem domluvili, takové je to nezdravé,“ nebyl Václav Mazánek spokojen s dosavadním vývojem v zemi. Hádkami politiků podle něj trpí zejména řadoví občané. „Na stará kolena tu máme takové vyražení, že ani nevíme, čí jsme. Ti se tam hádají a fackují, je to ostuda,“ doplnil Mazánek, jemuž bude při příštích volbách do Parlamentu rovných devadesát let. (kaj)