VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEDVOLEBNÍ INVENTURA: Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem - Co se podařilo vrbenské radnici prosadit od posledních komunálních voleb?

23.8.2014
SDÍLEJ:

Vrbno pod Pradědem. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Karel Janeček

V roce 2010 v komunálních volbách zvítězila Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). Po vleklých jednáních se podařila vytvořit koalice s Komunistickou stranou Čech a Moravy (KSČM) a dvěma zastupiteli zvolenými za SNK Evropští demokraté a Spolek Přátel Vrbenska.

Starostkou města byla opětovně zvolena Helena Kudelová, kandidující za ČSSD. Jednadvacetičlenné zastupitelstvo pracovalo ve volebním období od roku 2010 do roku 2014 v téměř stejném složení. V průběhu tohoto volebního období se vzdali svého mandátu tři zastupitelé a jeden zastupitel bohužel zemřel.

Po počátečních velmi napjatých atmosférách jednáních zastupitelstev došlo časem k určitému zklidnění. Přesto v celém volebním období byla jednání dosti vypjatá a emocionální. To ale asi ke komunální politice patří.

Výsledky komunálních voleb ve Vrbně pod Pradědem v roce 2010
ČSSD 26,99% 6 mandátů
Spolek přátel Vrbenska 20,59% 5
KSČM 15,15% 3
SNK-ED 13,79% 3
ODS 13,20% 3
Strana soukromníků ČR 6,16% 1

Složení městského zastupitelstva

Starosta Helena Kudelová (ČSSD), místostarosta Miloš Lasota (ČSSD). Radní: Risto Gamovský (KSČM), Tomáš Kočička (ČSSD), Ivana Novotná (ČSSD), Jana Soudková (KSČM), Zdeněk Valenta (SNK ED).

Zastupitelé: Ivan Hába (ČSSD), Marian Hvorecký (ODS), Hana Janků (SND ED), Pavel Kamenský (ODS), Miloslav Komárek (ODS), Otakar Kopřiva (NK), Jitka Krätschmerová (NK), Květa Kubíčková (SNK ED), Pavel Linek (ČSSD), Karel Michalus (NK), Marie Pavková (KSČM), Dagmar Demelová (NK), Naděžda Trzaskaliková (NK), Bedřich Opatrný (SsČR)

Co se podařilo…

• Splašková kanalizace v místních částech Mnichov a Železná v celkových nákladech 23,5 milionů korun. Dotace činila 15,3 milionů korun.

• Dvě etapy regenerace bývalého areálu Vrsan, které spočívaly v demolici budov. Celkové náklady činily 6,2 milionů korun a z toho dotace 5,2 milionů. V současné době probíhá 3. etapa. Cílem je využití opuštěného areálu pro vybudování volnočasové infrastruktury v Areálu pod Vysokou horou.

• V oblasti volnočasových aktivit byly zrealizovány projekty Vrbenská veřejnost do škol a Revitalizace městské zeleně. V prvním případě se jednalo o obnovu školního hřiště Základní školy a obnovu školních ploch a prvků Mateřské školy Ve Svahu.

V druhém případě se jednalo o sadové úpravy ve čtyřech lokalitách, a to na hřbitově ve Vrbně, na hřbitově v Mnichově, v zahradě Mateřské školy Ve Svahu a na zahradě v Mateřské školy Jesenická. Jednotlivé lokality jsou přístupné veřejnosti a celkové náklady na obě akce činily 7 milionů korun, z toho dotace byla 6,5 milionů.

Co se nepodařilo…

• Výstavba nové hasičské zbrojnice.

• Regenerace smuteční síně.

• Překladiště komunálního odpadu a úpravy veřejných prostranství Ve Svahu a na náměstí Sv. Michala

V realizaci jsou tyto akce

• Výstavba skateparku v místní části Železná a singletracku v blízkosti vrcholu Vysoké hory. Singletrack představuje vybudování zhruba 6,8 kilometru dlouhých tras ve třech stupních obtížnosti a budou přístupné ze stávajících výjezdních komunikací z Vrbna.

• Ve spolupráci s Mateřskou školou Jesenická se realizuje akce Přírodní zahrada v Mateřské škole Jesenická. Jedná se o ekologicky zaměřenou zahradu, která je tvořena ze čtyř zón zahrada objevů, zahrada malých zahradníků, zahrada smyslů a indiánská vesnice.

Obce v okolí

Karlova Studánka

Vedení obce: starostka Radka Chudová, místostarosta do 15. června 2011 Yvona Sotolářová, od října 2011 Luboš Novák
Zastupitelé: Ota Bouzek, Tomáš Němec, Radek Peňáz, Roman Reichl, Jan Vrabec, Yvona Sotolářová, Pavla Skrutková.

Kvůli stížnostem na platnost voleb se zastupitelstvo ustavilo až 1. prosince 2010. Nemělo však dlouhé trvání, 15. června 2011 bylo zrušeno a do čela obce byl ustanoven jako správce bývalý starosta. Po opakovaných volbách se do čela obce vrátila starostka Radka Chudová, místostarostou byl zvolen Luboš Novák.

Další nemalou překážkou v práci jsou nároky církví, legislativa, která se váže ke státním lázním a neumožňuje nakládat s majetkem. Přesto se podařilo maximálně využít dotační programy na rekonstrukci chodníku u obecního úřadu, vydání historicky první publikace o Karlově Studánce, vybudování přístupové komunikace ke kapli Sv. Huberta včetně mobiliáře.

Zrekonstruoval se vodovodní řád a byla vybudována elektropřípojka k vodojemu. Senioři se dočkali zajištění a rozvozu obědů. Určitě je těší i každoroční setkávání. Velkou radostí je základní a mateřské škola, kam se sjíždí děti z celého okolí a kterou obec maximálně podporuje. V obci i nadále funguje sbor dobrovolných hasičů.

Samozřejmě ne vše se podařilo. Škoda je vrácených financí na rozhlednu. Také soudní spory s dlužníky a z toho plynoucí finanční starosti berou energii a čas, který by byl potřeba jinde.

Široká Niva

Vedení obce: starostka Alena Mátéová, místostarosta Tomáš Foros
Zastupitelé: Michal Buršík, Jan Čapek, Alena Floková, Jiří Kašpárek, Jaroslav Navrátil, Josef Strapáč, Iva Světláková.

Vedení obce se podařilo prosadit územní plán, který deset let chyběl. Sportoviště se rozrostlo o víceúčelové hřiště s umělým povrchem, hřiště na plážový volejbal a hasičskou náběhovou plochu a sociální zařízení, i pro vozíčkáře. Nová je budova základní a mateřské školy, okna, dveře i fasády, zateplení. Vznikly odpočinkové plochy pro turisty, naučná stezka, lavičky na hřbitově. Revitalizací prošel Markvartický potok, budova obce, nové jsou čističky odpadních vod.

Ludvíkov

Vedení obce: starostka Dana Selingerová, místostarosta Petr Pravda
Zastupitelé: Ludmila Knápková, Pavel Herodek, Blanka Skřivánková, Dalibor Štolba, Magdalena Nováková.

Ludvíkov letos oslavit čtvrtstoletí osamostatnění od sousedního Vrbna pod Pradědem. Obci se podařilo za poslední volební období rekonstruovat kostel Navštívení Panny Marie, a i hřbitov, historickou budovu pošty. Významnou novinkou je chodník, vedoucí z Vrbna pod Pradědem zatím do poloviny obce, v plánu je jeho rozšíření až do Karlovy Studánky. Co se týká peněz, investovaných do výstavby, ty za posledních dvacet pět let dosáhly ze strany obce 45 milionů korun.

Karlovice

Vedení obce: starostka Jana Helekalová, místostarosta: Kateřina Kočí
Zastupitelé: Ludmila Chvílíčková, Jaroslav Křístek, Vladimíra Kujová, Milan Navrátil, Jaroslav Procházka, Jaroslava Schefflerová, Rostislav Tuška.

Výrazného posunu dosáhli v posledním volebním období v Karlovicích. Podařilo se opravit řadu budov a snížit jejich energetickou náročnost, například v základní a mateřské škole či v dříve chátrajícím hotelu Slezan, ze kterého se stává multifunkční dům s obecním úřadem. Obec spolupracuje živě s občany, kteří se vyjadřují k opravám komunikací, centra Karlovic a vodovodu. Podařilo se přesunout kapličku, vzniká náměstíčko pod Masarykovou stezkou.

Autor: Redakce

23.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiskra Rýmařov, starší přípravka

Deník nám fandí: Jiskra Rýmařov přípravka, U11, dorost a staří páni

Předválečná plovárna by se už pomalu mohla řadit mezi památky, ale v těchto dnech už finišují přípravy na zahájení generální rekonstrukce.
7

Koupaliště dostanou novou podobu

Bruntálští minikáristé mají za sebou úspěšnou sezonu

Letošní minikárová sezona je minulosti a v dobrém na ni budou vzpomínat i minikáristé z Bruntálu.

Hledá se ukradená motorka

Motorka za téměr 120 tisíc korun zmizela z garáže v Horním Městě.

Představujeme prvňáky ZŠ Andělská Hora

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Bruntálsku a Krnovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Bruntálském a Krnovském Deníku a na našem webu.

Cítíte se v Krnově bezpečně?

Kde se cítíte ohrožen? Jakou trestnou činností? Jaké místo by mělo být monitorováno kamerou?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT