VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEDVOLEBNÍ INVENTURA: Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem - Co se podařilo vrbenské radnici prosadit od posledních komunálních voleb?

23.8.2014
SDÍLEJ:

Vrbno pod Pradědem. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Karel Janeček

V roce 2010 v komunálních volbách zvítězila Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). Po vleklých jednáních se podařila vytvořit koalice s Komunistickou stranou Čech a Moravy (KSČM) a dvěma zastupiteli zvolenými za SNK Evropští demokraté a Spolek Přátel Vrbenska.

Starostkou města byla opětovně zvolena Helena Kudelová, kandidující za ČSSD. Jednadvacetičlenné zastupitelstvo pracovalo ve volebním období od roku 2010 do roku 2014 v téměř stejném složení. V průběhu tohoto volebního období se vzdali svého mandátu tři zastupitelé a jeden zastupitel bohužel zemřel.

Po počátečních velmi napjatých atmosférách jednáních zastupitelstev došlo časem k určitému zklidnění. Přesto v celém volebním období byla jednání dosti vypjatá a emocionální. To ale asi ke komunální politice patří.

Výsledky komunálních voleb ve Vrbně pod Pradědem v roce 2010
ČSSD 26,99% 6 mandátů
Spolek přátel Vrbenska 20,59% 5
KSČM 15,15% 3
SNK-ED 13,79% 3
ODS 13,20% 3
Strana soukromníků ČR 6,16% 1

Složení městského zastupitelstva

Starosta Helena Kudelová (ČSSD), místostarosta Miloš Lasota (ČSSD). Radní: Risto Gamovský (KSČM), Tomáš Kočička (ČSSD), Ivana Novotná (ČSSD), Jana Soudková (KSČM), Zdeněk Valenta (SNK ED).

Zastupitelé: Ivan Hába (ČSSD), Marian Hvorecký (ODS), Hana Janků (SND ED), Pavel Kamenský (ODS), Miloslav Komárek (ODS), Otakar Kopřiva (NK), Jitka Krätschmerová (NK), Květa Kubíčková (SNK ED), Pavel Linek (ČSSD), Karel Michalus (NK), Marie Pavková (KSČM), Dagmar Demelová (NK), Naděžda Trzaskaliková (NK), Bedřich Opatrný (SsČR)

Co se podařilo…

• Splašková kanalizace v místních částech Mnichov a Železná v celkových nákladech 23,5 milionů korun. Dotace činila 15,3 milionů korun.

• Dvě etapy regenerace bývalého areálu Vrsan, které spočívaly v demolici budov. Celkové náklady činily 6,2 milionů korun a z toho dotace 5,2 milionů. V současné době probíhá 3. etapa. Cílem je využití opuštěného areálu pro vybudování volnočasové infrastruktury v Areálu pod Vysokou horou.

• V oblasti volnočasových aktivit byly zrealizovány projekty Vrbenská veřejnost do škol a Revitalizace městské zeleně. V prvním případě se jednalo o obnovu školního hřiště Základní školy a obnovu školních ploch a prvků Mateřské školy Ve Svahu.

V druhém případě se jednalo o sadové úpravy ve čtyřech lokalitách, a to na hřbitově ve Vrbně, na hřbitově v Mnichově, v zahradě Mateřské školy Ve Svahu a na zahradě v Mateřské školy Jesenická. Jednotlivé lokality jsou přístupné veřejnosti a celkové náklady na obě akce činily 7 milionů korun, z toho dotace byla 6,5 milionů.

Co se nepodařilo…

• Výstavba nové hasičské zbrojnice.

• Regenerace smuteční síně.

• Překladiště komunálního odpadu a úpravy veřejných prostranství Ve Svahu a na náměstí Sv. Michala

V realizaci jsou tyto akce

• Výstavba skateparku v místní části Železná a singletracku v blízkosti vrcholu Vysoké hory. Singletrack představuje vybudování zhruba 6,8 kilometru dlouhých tras ve třech stupních obtížnosti a budou přístupné ze stávajících výjezdních komunikací z Vrbna.

• Ve spolupráci s Mateřskou školou Jesenická se realizuje akce Přírodní zahrada v Mateřské škole Jesenická. Jedná se o ekologicky zaměřenou zahradu, která je tvořena ze čtyř zón zahrada objevů, zahrada malých zahradníků, zahrada smyslů a indiánská vesnice.

Obce v okolí

Karlova Studánka

Vedení obce: starostka Radka Chudová, místostarosta do 15. června 2011 Yvona Sotolářová, od října 2011 Luboš Novák
Zastupitelé: Ota Bouzek, Tomáš Němec, Radek Peňáz, Roman Reichl, Jan Vrabec, Yvona Sotolářová, Pavla Skrutková.

Kvůli stížnostem na platnost voleb se zastupitelstvo ustavilo až 1. prosince 2010. Nemělo však dlouhé trvání, 15. června 2011 bylo zrušeno a do čela obce byl ustanoven jako správce bývalý starosta. Po opakovaných volbách se do čela obce vrátila starostka Radka Chudová, místostarostou byl zvolen Luboš Novák.

Další nemalou překážkou v práci jsou nároky církví, legislativa, která se váže ke státním lázním a neumožňuje nakládat s majetkem. Přesto se podařilo maximálně využít dotační programy na rekonstrukci chodníku u obecního úřadu, vydání historicky první publikace o Karlově Studánce, vybudování přístupové komunikace ke kapli Sv. Huberta včetně mobiliáře.

Zrekonstruoval se vodovodní řád a byla vybudována elektropřípojka k vodojemu. Senioři se dočkali zajištění a rozvozu obědů. Určitě je těší i každoroční setkávání. Velkou radostí je základní a mateřské škola, kam se sjíždí děti z celého okolí a kterou obec maximálně podporuje. V obci i nadále funguje sbor dobrovolných hasičů.

Samozřejmě ne vše se podařilo. Škoda je vrácených financí na rozhlednu. Také soudní spory s dlužníky a z toho plynoucí finanční starosti berou energii a čas, který by byl potřeba jinde.

Široká Niva

Vedení obce: starostka Alena Mátéová, místostarosta Tomáš Foros
Zastupitelé: Michal Buršík, Jan Čapek, Alena Floková, Jiří Kašpárek, Jaroslav Navrátil, Josef Strapáč, Iva Světláková.

Vedení obce se podařilo prosadit územní plán, který deset let chyběl. Sportoviště se rozrostlo o víceúčelové hřiště s umělým povrchem, hřiště na plážový volejbal a hasičskou náběhovou plochu a sociální zařízení, i pro vozíčkáře. Nová je budova základní a mateřské školy, okna, dveře i fasády, zateplení. Vznikly odpočinkové plochy pro turisty, naučná stezka, lavičky na hřbitově. Revitalizací prošel Markvartický potok, budova obce, nové jsou čističky odpadních vod.

Ludvíkov

Vedení obce: starostka Dana Selingerová, místostarosta Petr Pravda
Zastupitelé: Ludmila Knápková, Pavel Herodek, Blanka Skřivánková, Dalibor Štolba, Magdalena Nováková.

Ludvíkov letos oslavit čtvrtstoletí osamostatnění od sousedního Vrbna pod Pradědem. Obci se podařilo za poslední volební období rekonstruovat kostel Navštívení Panny Marie, a i hřbitov, historickou budovu pošty. Významnou novinkou je chodník, vedoucí z Vrbna pod Pradědem zatím do poloviny obce, v plánu je jeho rozšíření až do Karlovy Studánky. Co se týká peněz, investovaných do výstavby, ty za posledních dvacet pět let dosáhly ze strany obce 45 milionů korun.

Karlovice

Vedení obce: starostka Jana Helekalová, místostarosta: Kateřina Kočí
Zastupitelé: Ludmila Chvílíčková, Jaroslav Křístek, Vladimíra Kujová, Milan Navrátil, Jaroslav Procházka, Jaroslava Schefflerová, Rostislav Tuška.

Výrazného posunu dosáhli v posledním volebním období v Karlovicích. Podařilo se opravit řadu budov a snížit jejich energetickou náročnost, například v základní a mateřské škole či v dříve chátrajícím hotelu Slezan, ze kterého se stává multifunkční dům s obecním úřadem. Obec spolupracuje živě s občany, kteří se vyjadřují k opravám komunikací, centra Karlovic a vodovodu. Podařilo se přesunout kapličku, vzniká náměstíčko pod Masarykovou stezkou.

Autor: Redakce

23.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Květná 64, , Nabízíme:, - Práci vhodnou jen pro OZP !, - pouze odpolední směny , - víkendy + svátky volné, - výplata mzdy v pevných termínech a to na účet nebo složenkou, - zázemí stabilní a specializované firmy, - odměny dle vykonané práce, - příspěvky na lázně a rehabilitace, , , Požadujeme:, - čistý trestní rejstřík, - důslednost, spolehlivost, vstřícnost, , , Zájemce žádáme o zaslání životopisu na e-mail: iveta.durisova@vkus-bustan.cz, nebo se hlaste na tel.č. 725 466 606 (recepce firmy), , Příspěvek na lázně a rehabilitace, příspěvek na rekreační pobyty dětí, Z : 18.10.2018. Pracoviště: Vkus-bustan s.r.o. - pracoviště, Květná, č.p. 1457, 792 01 Bruntál 1. Informace: Recepce, +420 725 466 606. Řemeslné práce - Řemeslné práce Pokrývač 23 000 Kč Pokrývači Montážník - pokrývač, klempíř, lešenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Přípravné práce, položení střešní fólie, kontralatě, střešní latě, montáž střešní krytiny (střešní tašky nebo plechová krytina), montáž klempířských prvků aj., , Požadujeme - pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, praxi v oboru, dobrý zdravotní stav, způsobilost prací ve výškách, časovou flexibilitu z důvodu práce (montáže) po celé ČR i v zahraničí - pracovní cesty., Závodní stravování, 5 týdnů dovolené, odměny při životním jubileu, příspěvek na dovolenou, příspěvek na dětskou rekreaci, očkování proti chřipce, osobní ohodnocení aj. , Hlásit se na e - mail : gerhard.tomas@rdrymarov.cz nebo na tel. č. 554 252 129, 602 577 979 / denně od 7.00 do 15.00 hodin /, Z : 1.3.2017. Pracoviště: Rd rýmařov s. r. o., 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Tomáš Gerhard, +420 554 252 129,602 577 979. Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč Obchodní referenti Prodejce osobních automobilů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Staroměstská 3, Autorizovaný obchodník ŠKODA hledá prodejce automobilů., Požadujeme: , - znalost práce s PC, řidičský průkaz - řízení osobních automobilů - skupina B , - vztah k profesi, vysoké pracovní nasazení, obchodní a vyjednávací schopnosti , - nutný aktivní přístup k sebevdělávání, zkušenost s aktivním prodejem, - spolehlivost, čistý trestní rejstřík podmínkou, , Žádost s životopisem zašlete na e-mail: rymarov@autocolordesign.cz, vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru., Z : 29.11.2018. Pracoviště: Auto color design s. r. o. - pracoviště bruntál, Staroměstská, č.p. 1892, 792 01 Bruntál 1. Informace: Marie Komůrková, . Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 89 Kč Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Strážný/vrátný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 89 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Opavská 45, Družstvo invalidů s více než 60 letou tradicí a individuálním přístupem ke zdravotně postiženým hledá spolehlivé a odpovědné zaměstnance na pozici pracovník ostrahy vrátnice pro pracoviště v Bruntále. Požadujeme čistý trestní rejstřík, zdravotní způsobilost pro práci na nočních směnách včetně kontrolních pochůzek, spolehlivost, samostatnost a ochotu pracovat. Praxe na obdobné pozici výhodou, nikoliv podmínkou. Předdůchodový věk pro nás není překážkou. Nástup do zaměstnání možný ihned., , Místo je vyhrazeno pro pracovníky OZP. Nabízíme Vám zaškolení zkušenými kolegy, díky čemuž získáte práci na hlavní pracovní poměr (pracovní smlouvu vč. odvodů na důchod) na dobu neurčitou. Jedná se o práci na zkrácený pracovní úvazek 30 hod. týdně, noční směny v délce 12 hodin (od 18:00 do 6:00). Za Vaši práci aktuálně nabízíme odměnu ve výši od 89,- Kč/hod + příplatky za noční směny, víkendy a svátky. Dále máte možnost získat příspěvek za certifikát strážného a pravidelné odměny za dobře odvedenou práci v závislosti na hodnocení vedoucího. Pro pracovníky z větší vzdálenosti možnost příspěvku na dojíždění., , Pro sjednání osobní schůzky prosím volejte personální oddělení firmy na tel.: 734 798 311 /8 - 16 hod./- paní Furmánková nebo zašlete svůj životopis na e-mail: diol@diol.cz. Děkujeme Vám., Z : 5.12.2018. Pracoviště: Diol družstvo - pracoviště, Opavská, č.p. 1435, 792 01 Bruntál 1. Informace: Renata Furmánková, +420 734 798 311.

Hokejisté Krnova - Ilustrační foto.

Souboj soutěžní elity zvládl vítězně domácí Krnov

Ilustrační fotografie.

Čtyři obce na Bruntálsku čekají nové volby

Česko zasáhne silný vítr. Meteorologové rozšířili výstrahu

Silný vítr, který má po celý víkend foukat v západní polovině Čech, v neděli zasáhne i Českomoravskou vrchovinu a severovýchod Moravy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak dnes rozšířil své páteční upozornění, podle kterého měl být silný vítr na Českomoravské vrchovině jen v noci na dnešek a severovýchodní část Moravy měla být větru ušetřena.

Nové autobusy nového dopravce vyjedou v neděli

Lidé čekající na autobusových zastávkách na Krnovsku, Bruntálsku a Rýmařovsku v neděli poprvé uvidí nové autobusy, kterými je sveze nový dopravce společnost Transdev Morava. Budou s ním cestovat příštích deset let.

Hlučínský útvar vezl do Bruntálu cvičnou věž pro hasiče

Po trase vedoucí čtyřmi okresy Moravskoslezského kraje putoval náklad z Frýdku-Místku do Bruntálu, který organizoval záchranný hasičský útvar z Hlučína.

Pozor na zažité zvyklosti. V neděli se mění jízdní řády

K pravidelnému termínu změn v autobusové, železniční i městské hromadné dopravě se v neděli 9. prosince opět mění jízdní řády. Netradiční novinkou je kupříkladu beskydský autobus na telefonické zavolání!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT