VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEDVOLEBNÍ INVENTURA: Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem - Co se podařilo vrbenské radnici prosadit od posledních komunálních voleb?

23.8.2014
SDÍLEJ:

Vrbno pod Pradědem. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Karel Janeček

V roce 2010 v komunálních volbách zvítězila Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). Po vleklých jednáních se podařila vytvořit koalice s Komunistickou stranou Čech a Moravy (KSČM) a dvěma zastupiteli zvolenými za SNK Evropští demokraté a Spolek Přátel Vrbenska.

Starostkou města byla opětovně zvolena Helena Kudelová, kandidující za ČSSD. Jednadvacetičlenné zastupitelstvo pracovalo ve volebním období od roku 2010 do roku 2014 v téměř stejném složení. V průběhu tohoto volebního období se vzdali svého mandátu tři zastupitelé a jeden zastupitel bohužel zemřel.

Po počátečních velmi napjatých atmosférách jednáních zastupitelstev došlo časem k určitému zklidnění. Přesto v celém volebním období byla jednání dosti vypjatá a emocionální. To ale asi ke komunální politice patří.

Výsledky komunálních voleb ve Vrbně pod Pradědem v roce 2010
ČSSD 26,99% 6 mandátů
Spolek přátel Vrbenska 20,59% 5
KSČM 15,15% 3
SNK-ED 13,79% 3
ODS 13,20% 3
Strana soukromníků ČR 6,16% 1

Složení městského zastupitelstva

Starosta Helena Kudelová (ČSSD), místostarosta Miloš Lasota (ČSSD). Radní: Risto Gamovský (KSČM), Tomáš Kočička (ČSSD), Ivana Novotná (ČSSD), Jana Soudková (KSČM), Zdeněk Valenta (SNK ED).

Zastupitelé: Ivan Hába (ČSSD), Marian Hvorecký (ODS), Hana Janků (SND ED), Pavel Kamenský (ODS), Miloslav Komárek (ODS), Otakar Kopřiva (NK), Jitka Krätschmerová (NK), Květa Kubíčková (SNK ED), Pavel Linek (ČSSD), Karel Michalus (NK), Marie Pavková (KSČM), Dagmar Demelová (NK), Naděžda Trzaskaliková (NK), Bedřich Opatrný (SsČR)

Co se podařilo…

• Splašková kanalizace v místních částech Mnichov a Železná v celkových nákladech 23,5 milionů korun. Dotace činila 15,3 milionů korun.

• Dvě etapy regenerace bývalého areálu Vrsan, které spočívaly v demolici budov. Celkové náklady činily 6,2 milionů korun a z toho dotace 5,2 milionů. V současné době probíhá 3. etapa. Cílem je využití opuštěného areálu pro vybudování volnočasové infrastruktury v Areálu pod Vysokou horou.

• V oblasti volnočasových aktivit byly zrealizovány projekty Vrbenská veřejnost do škol a Revitalizace městské zeleně. V prvním případě se jednalo o obnovu školního hřiště Základní školy a obnovu školních ploch a prvků Mateřské školy Ve Svahu.

V druhém případě se jednalo o sadové úpravy ve čtyřech lokalitách, a to na hřbitově ve Vrbně, na hřbitově v Mnichově, v zahradě Mateřské školy Ve Svahu a na zahradě v Mateřské školy Jesenická. Jednotlivé lokality jsou přístupné veřejnosti a celkové náklady na obě akce činily 7 milionů korun, z toho dotace byla 6,5 milionů.

Co se nepodařilo…

• Výstavba nové hasičské zbrojnice.

• Regenerace smuteční síně.

• Překladiště komunálního odpadu a úpravy veřejných prostranství Ve Svahu a na náměstí Sv. Michala

V realizaci jsou tyto akce

• Výstavba skateparku v místní části Železná a singletracku v blízkosti vrcholu Vysoké hory. Singletrack představuje vybudování zhruba 6,8 kilometru dlouhých tras ve třech stupních obtížnosti a budou přístupné ze stávajících výjezdních komunikací z Vrbna.

• Ve spolupráci s Mateřskou školou Jesenická se realizuje akce Přírodní zahrada v Mateřské škole Jesenická. Jedná se o ekologicky zaměřenou zahradu, která je tvořena ze čtyř zón zahrada objevů, zahrada malých zahradníků, zahrada smyslů a indiánská vesnice.

Obce v okolí

Karlova Studánka

Vedení obce: starostka Radka Chudová, místostarosta do 15. června 2011 Yvona Sotolářová, od října 2011 Luboš Novák
Zastupitelé: Ota Bouzek, Tomáš Němec, Radek Peňáz, Roman Reichl, Jan Vrabec, Yvona Sotolářová, Pavla Skrutková.

Kvůli stížnostem na platnost voleb se zastupitelstvo ustavilo až 1. prosince 2010. Nemělo však dlouhé trvání, 15. června 2011 bylo zrušeno a do čela obce byl ustanoven jako správce bývalý starosta. Po opakovaných volbách se do čela obce vrátila starostka Radka Chudová, místostarostou byl zvolen Luboš Novák.

Další nemalou překážkou v práci jsou nároky církví, legislativa, která se váže ke státním lázním a neumožňuje nakládat s majetkem. Přesto se podařilo maximálně využít dotační programy na rekonstrukci chodníku u obecního úřadu, vydání historicky první publikace o Karlově Studánce, vybudování přístupové komunikace ke kapli Sv. Huberta včetně mobiliáře.

Zrekonstruoval se vodovodní řád a byla vybudována elektropřípojka k vodojemu. Senioři se dočkali zajištění a rozvozu obědů. Určitě je těší i každoroční setkávání. Velkou radostí je základní a mateřské škola, kam se sjíždí děti z celého okolí a kterou obec maximálně podporuje. V obci i nadále funguje sbor dobrovolných hasičů.

Samozřejmě ne vše se podařilo. Škoda je vrácených financí na rozhlednu. Také soudní spory s dlužníky a z toho plynoucí finanční starosti berou energii a čas, který by byl potřeba jinde.

Široká Niva

Vedení obce: starostka Alena Mátéová, místostarosta Tomáš Foros
Zastupitelé: Michal Buršík, Jan Čapek, Alena Floková, Jiří Kašpárek, Jaroslav Navrátil, Josef Strapáč, Iva Světláková.

Vedení obce se podařilo prosadit územní plán, který deset let chyběl. Sportoviště se rozrostlo o víceúčelové hřiště s umělým povrchem, hřiště na plážový volejbal a hasičskou náběhovou plochu a sociální zařízení, i pro vozíčkáře. Nová je budova základní a mateřské školy, okna, dveře i fasády, zateplení. Vznikly odpočinkové plochy pro turisty, naučná stezka, lavičky na hřbitově. Revitalizací prošel Markvartický potok, budova obce, nové jsou čističky odpadních vod.

Ludvíkov

Vedení obce: starostka Dana Selingerová, místostarosta Petr Pravda
Zastupitelé: Ludmila Knápková, Pavel Herodek, Blanka Skřivánková, Dalibor Štolba, Magdalena Nováková.

Ludvíkov letos oslavit čtvrtstoletí osamostatnění od sousedního Vrbna pod Pradědem. Obci se podařilo za poslední volební období rekonstruovat kostel Navštívení Panny Marie, a i hřbitov, historickou budovu pošty. Významnou novinkou je chodník, vedoucí z Vrbna pod Pradědem zatím do poloviny obce, v plánu je jeho rozšíření až do Karlovy Studánky. Co se týká peněz, investovaných do výstavby, ty za posledních dvacet pět let dosáhly ze strany obce 45 milionů korun.

Karlovice

Vedení obce: starostka Jana Helekalová, místostarosta: Kateřina Kočí
Zastupitelé: Ludmila Chvílíčková, Jaroslav Křístek, Vladimíra Kujová, Milan Navrátil, Jaroslav Procházka, Jaroslava Schefflerová, Rostislav Tuška.

Výrazného posunu dosáhli v posledním volebním období v Karlovicích. Podařilo se opravit řadu budov a snížit jejich energetickou náročnost, například v základní a mateřské škole či v dříve chátrajícím hotelu Slezan, ze kterého se stává multifunkční dům s obecním úřadem. Obec spolupracuje živě s občany, kteří se vyjadřují k opravám komunikací, centra Karlovic a vodovodu. Podařilo se přesunout kapličku, vzniká náměstíčko pod Masarykovou stezkou.

Autor: Redakce

23.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 35 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog svařování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Chářovská 120, Popis pozice:, " Stanovuje technologické postupy a kontroluje jejich dodržování, " Ověřuje a udržuje platné kvalifikace svářečů, školí svářeče, " Provádí technický dozor na pracovišti, " Zajišťuje a organizuje technologickou přípravu výroby, " Zpracovává podklady pro cenové kalkulace, " Tvorba norem spotřeby času, Požadujeme:, " VŠ, SS vzdělání technického směru, " Praxe min. 10 let, " Znalost technické dokumentace, " Znalost materiálů, slitin a jejich vlastností, " Základní znalost AJ , " Aktivní znalost práce na PC, , , Hlásit se na e - mail : personalni@elfe.cz nebo na tel. č. 554 689 019 nebo osobně na výše uvedené adrese., Z : 19.3.2018. Pracoviště: Elfe, s.r.o., Chářovská, č.p. 920, 794 01 Krnov 1. Informace: Andrea Zahradníčková, +420 554 689 019.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 113 Kč

Chemičtí technici kontroly kvality, laboranti a pracovníci v příbuzných oborech Laborant - ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 113 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46c, POŽADAVKY, " SŠ /VŠ se zaměřením na analytickou chemii, " praxe min. 2 roky , " znalost systémů ISO 9001a SVP vítána, " laboratorní zručnost, pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, " směnnost - ranní směny, občasné odpolední směny, " řidičské oprávnění sk. B, , HL. NÁPLŇ PRÁCE, " samostatné provádění chemických a analytických prací dle předepsaných postupů. , " odborné práce při používání instrumentální a testovací techniky. Měření na přístrojích ICP, AAS, automatické titrátory apod. , " znalost práce na PC - záznam výsledků do elektronického laboratorního systému., , NABÍZÍME, " nástupní mzda od 113,- Kč/hod., v závislosti na kvalifikaci, délce praxe, znalostech a zkušenostech uchazeče, " firemní benefity: , - měsíční motivační odměny ve výši 8% tarifní mzdy, - roční prémie , - příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné, - možnost ubytování s příspěvkem zaměstnavatele, měsíční motivační odměna roční prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, možnost ubytování s příspěvkem zaměstnavatele a jiné., Hlásit se na e - mail : monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.00 hodin /., Z : 24.5.2018 A : 13.6.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 100 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 115 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Polní 1, Náplň práce: vizuální kontrola a třídění drobných součástek do automobilového průmyslu., Požadujeme: důraz na pozornost a dobře odvedenou práci, pečlivost, časovou flexibilitu, Zaměstnanecké výhody : 4 týdny dovolené, možnost ubytování., Hlásit se na tel. č. 725 913 280 / Po - Pá vždy od 9.00 do 17.00 hodin /., Z : 12.6.2018 A : 18.6.2018. Pracoviště: Janaba servis s.r.o. - pracoviště, Polní, č.p. 1000, 792 01 Bruntál 1. Informace: Pavel Fiala, +420 725 913 280.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 80 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Dělnice v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Brantice, Podmínkou je dobrý zdravotní stav, zájem o práci a chuť pracovat., Náplň práce : práce v lesní školce kontejnerovaných sazenic a v ovocném sadu., Hlásit se na e - mail :baroza@baroza.cz nebo na tel. č. 554 614 305, Z : 19.6.2018. Pracoviště: Baroza spol. s r.o. - pracoviště brantice, 793 93 Brantice. Informace: Zdeňka Ročková, +420 554 614 305.


Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Vidle rybniční byly pro zakladatele muzea vidlí Jana Gemelu velkým překvapením. Dosud o takovém nástroji neslyšel.
5

Muzeum získalo vidle na údržbu rybníka

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Bouřky zaměstnaly hasiče, padaly hlavně stromy

Bouřky, které ve čtvrtek večer a v noci zasáhly Moravskoslezský kraj, zaměstnaly desítky hasičů. Ti si na svá konta připsali bezmála osmdesát výjezdu, zejména ke spadlým stromům.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Najde se pohřební kočár z Petrovic?

Petrovice minulý týden navštívili němečtí rodáci a předali starostce dokumenty o předválečné historii obce. Byla mezi nimi i fotografie vzácného pohřebního vozu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT