Přednáška, kterou pořádalo občanské sdružení Flemmichova vila a Klub přátel starého Krnova, přilákala desítky posluchačů. Příběhy nejen o letadlových haváriích v blízkosti Krnova si pro ně připravil Dalibor Zlomek z Klubu přátel starého Krnova.

„Když jsem si plánoval přednášku o letectví, netušil jsem, jaké problémy s její přípravou budu muset řešit. Největší překážkou se ukázaly být informace o samotné historii. V archivech lze nalézt mnoho informací, avšak každá vás zavede do mrtvého bodu, ze kterého už nelze jít dál. Proto jsem se nakonec rozhodl, že přednášku nebudu věnovat pouze letecké historii na Krnovsku, ale oblast mírně rozšířím,“ seznámil na začátku přednášející Dalibor Zlomek posluchače s překážkami, které při přípravě přednášky musel překonat.

Posluchači se pak během dvouhodinové přednášky od něj dozvěděli nejen o letecké havárii rumunského letadla na Jelením hřbetu či o havárii proudového letounu polského vojenského letectva v roce 1953, ale také několik technických zajímavostí týkajících se samotných letadel.

Při přednášce nebyla nouze ani o drobné vtípky a humorné historické záznamy, jako byl například dokument z roku 1918, který vypisoval odměnu za každé sestřelené nepřátelské letadlo. Autoři tohoto dokumentu se však pojistili, aby lidé nesestřelili všechna letadla. „K dokumentu byla přiložena i příručka, která obsahovala popis letadel a balonů, na které lidé střílet nesměli. Když se podíváte na horní část listu, uvidíte tam nápis doslovně říkající Vlastní balony, na tyto se nesmí střílet,“ popsal kuriózní letáčky Zlomek.

Květa Gebauerová