Není výjimkou, že nepřekonatelný odpor k sobě začínají pociťovat jak lidé jen několik týdnů po svatbě, tak i manželé, kteří spolu žili spokojeně dvacet let a vychovali několik dětí. Jedinou a nevyhnutelnou cestou pak pro ně je rozvod. Podle odborníků je to však jedna z nejvíce stresujících událostí, které můžou člověka v životě potkat. S jeho dopady se lidé vyrovnávají měsíce a mnohdy i léta.

To, co je ale ještě před rozvodovým řízením nutné vyřešit a co je mnohdy složité a těžko řešitelné, je péče o děti a rozdělení majetku. Zvláště majetkové záležitosti dokážou způsobit rozvádějícím se lidem opravdu perné chvilky. Jednou z cest, jak se při rozvodu těmto nepříjemným záležitostem vyhnout, je uzavření takzvané předmanželské smlouvy.

„Není to už žádná novinka, ale nedá se říci, že by ji nějak příliš využívali. Podobné možnosti pak lidem, vlastně už manželům, skýtá takzvané zúžení společného jmění manželů. Lze je uzavřít ihned po svatbě a vztahuje se na věci tvořící obvyklé vybavení domácností. Jestli předmanželské smlouvy lidem v případě potřeb v mezních situacích pomáhají, je těžké říci. Na objektivní vyhodnocení jich bylo opravdu uzavřeno příliš málo,“ vysvětlila bruntálská notářka Jarmila Handlová.

Zákon pak hovoří jasně: „Muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu upravit své budoucí majetkové vztahy v manželství.“ Lidé, kterých se to týká, sice zatím příliš možnosti uzavřít předmanželskou smlouvu nevyužívají, právníci jsou ale přesvědčen o jejich důležitosti.

„Pokud jde o předmanželskou smlouvu v České republice, ani občanský zákoník, ani zákon o rodině ji jako typovou smlouvu neupravují. S ohledem na svůj význam by si ale tato problematika zasloužila větší pozornost, než jakou ji věnuje věcný záměr paragrafovaného znění nového občanského zákoníku, uvedla například právnička Zdeňka Králíčková.

Předmanželské smlouvy mají starý původ. Běžně se uzavíraly už v 19. století a byly tradičně pojímány jako smlouvy upravující majetkové aspekty spolužití manželů po dobu trvání manželství a pro případ zániku svazku manželského smrtí, případně jeho zrušením rozvodem nebo prohlášením manželství za neplatné. Za snoubence je tehdy uzavíraly v podstatě jejich rodiny.

„Já si myslím, vlastně jsem o tom přesvědčená, že předmanželská smlouva je dobrá věc. Kdybych se teď znovu vdávala, tak bych ji chtěla rozhodně uzavřít. Je to ale těžké, když člověk zamilovaný, tak se na to dívá jinak. Já už ale dobře vím, že každý se časem mění a nikdy nemůžete vědět dopředu, co se z člověka může po čase stát. Musíme ale připustit, že peníze a majetek jsou dnes důležité, doba je zlá a není nic horšího, než třeba na stará kolena přijít o střechu nad hlavou. To je určitě k zbláznění,“ svěřila se Jana Novotná z Bruntálu.

Mnoho lidí dnes trpce lituje, že předmanželskou smlouvu neuzavřeli, protože si vůbec nepřipouštěli, že jejich manželství může také ztroskotat. „Já bych dnes na předmanželské smlouvě rozhodně trvala a bez ní bych se teď už asi nevdala. Chtěla bych taky všem poradit a doporučit, ať se na svět podívají bez růžových brýlí zamilovanosti a připustí si, že i je může potkat rozvod. V době, kdy se dvě třetiny manželství rozvádějí, je to ostatně pravděpodobnější, než že zrovna jejich manželství vydrží. Nikomu to nepřeju, ale taková je doba, tak to prostě chodí. Rozvod není žádná maličkost. Jsou to nervy, nervy a nervy, pláč a skřípění zubů. Já jsem nakonec v podstatě rezignovala a z bývalého manželství jsem si přinesla kromě dcery už jenom pár kousků spodního prádla,“ doplnila Hana Bierská z Krnova.

Z právního hlediska je obsah předmanželských smluv složitá záležitost. „Jak a kde se ta smlouva vlastně uzavírá, pořádně ani nevím. Pokud bych to potřebovala, tak bych se určitě spojila s právníkem,“ řekla Hana Batíková. „Já to vlastně přesně taky nevím. Určitě si to ale lidi nemůžou sepsat sami, protože to nebude jednoduché. Je to rozhodně právnická záležitost,“ dodala Hana Bierská. Předmanželská smlouva skutečně nemůže být výplodem lidové literární tvořivosti. Je nutné uzavřít ji s notářem. U notářů také zájemci naleznou veškeré potřebné informace.