VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před vodou nás hlídá i systém varování

Celé území České republiky potrápily bouřky s vydatnými srážkami. Na Krnovsku jsou hasiči, strážníci i úředníci připraveni reagovat na rizika s tím spojená.

5.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bergman Martin

Meteorologové také pro příští dny předvídají silné bouřky, které mohou způsobit zvednutí hladin potoků a řek. Nejen řeky Opava a Opavice, ale i jejich menší přítoky jsou v Krnově monitorovány, aby v případě ohrožení byli občané včas varováni.

Základem systému včasného varování jsou výstražné informace, které vydává Český hydrometeorologický ústav. Prostřednictvím hasičského záchranného sboru jsou jeho výstrahy distribuovány obcím s rozšířenou působností, mezi které patří také Krnov. Úkolem obce s rozšířenou působností je pak varovat jednotlivé obce ve své spádové oblasti.

MLUVÍCÍ SIRÉNY

V Krnově výstrahy přijímá a monitoring v terénu provádí kromě jiných pracovníků také městská policie, která je připravena plnit tyto úkoly 24 hodin denně. Strážníci jsou neustále ve spojení s vedením města a pracovníkem krizového řízení.

„V případě reálného ohrožení jsou pak obyvatelé varováni v takovém časovém předstihu, který odpovídá daným možnostem. Na území Krnova máme sedm mluvících sirén, které se dají zapnout také jednotlivě a můžeme tak varovat pouze určitou lokalitu.

Při postižení malé oblasti je pak vhodnější, když strážníci varují obyvatele výstražným rozhlasovým zařízením umístěným na služebním vozidle a také obcházejí dům od domu a varují osobně," uvedla pracovnice krizového řízení z kanceláře tajemníka krnovské radnice Věra Mertová.

„Pokud časový odstup dovolí, jsou v Krnově závažné varovné informace zveřejněny jak na webových stránkách města, tak v letácích, které lidé v ohrožené lokalitě dostávají do schránek," popsala další možnost varování obyvatelstva Věra Mertová.

Zatím jediným opatřením na Krnovsku je zákaz vstupu do Chářovského parku, kde po bouřce na některých stromech zůstaly viset ulámané větve. Poškozené stromy jsou i na dalších místech a jejich odstranění proběhne v příštích dnech postupně podle naléhavosti.

BOUŘKY NA INTERNETU

Postup bouřek a stav toků řek je možné sledovat na různých webových stránkách a serverech.

„Je-li však server přetížen zájmem občanů, hrozí, že se k němu nemohou připojit pracovníci v terénu, kteří potřebují situaci sledovat a následně vyhodnocovat," dodala Věra Mertová.

Podrobné informace, jak bude město postupovat v případě povodně, město Krnov zveřejnilo na svém webu v odkazu Pro případ ohrožení Ochrana před povodněmi.

Amatérští meteorologové mohou vznik a rozsah bouřek sledovat na radar.bourky.cz. Na nich například najdou vysvětlení, proč v úterý měli na Žárech průtrž století, zatímco o dva kilometry dál ve Městě Albrechticích byla intenzita deště jen poloviční.

„V různých místech bouře mohou být úhrny srážek i významně odlišné. Srážkový úhrn na stanici Žáry můžeme porovnat například s 2,5 kilometru vzdálenou srážkoměrnou stanicí Povodí Odry. Tato stanice za stejné období, kdy v Žárech spadlo 127 milimetrů, naměřila jen 62 milimetrů. Z radarových měření zveřejněných na radar.bourky.cz lze vypozorovat, proč tomu tak bylo.

Oblasti nejsilnějších odrazivostí, kterým odpovídají nejintenzivnější srážky, zasahuje pouze Žáry, zatímco intenzita srážek směrem k Městu Albrechtice rychle klesá," poradil jak sledovat bouřky na internetu meteorolog Petr Drobek z Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ Ostrava. Bohužel bouřky na tomto webu jsou archivovány pouhé čtyři dny.

Autor: František Kuba

5.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem.
3

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

Tanečnice v představení Osvětim, cesta do pekla.

Taneční skupina In Motion připomene hrůzy holocaustu

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

/ROZHOVOR/ Adam Matějka pracuje ve stavební firmě a má velmi zajímavý koníček. Baví ho totiž lozit po horách. Jak po skalách v našem okolí, na kterých vyrůstal, tak i po horách a velehorách. Jeho zatím největším zážitkem byla hora Kazbegi v Gruzii.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Výstava v linhartovském zámku připomíná, že právě uběhlo 70 let od návratu volyňských Čechů do vlasti. Díky této události jsou dnes potomci volyňských rodin našimi sousedy. Co víme o této části naší historie?

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení