Krajští zastupitelé dnes na svém jednání schválili i další podobné projekty celkem za 22 milionů, na jejich podporu ale zatím nemají v rozpočtu peníze. Kraj na zvýšení bezpečnosti vyčlenil prostředky původně určené na modernizaci silnic.

"Život člověka je důležitější než cokoliv jiného," řekl ČTK náměstek hejtmana Pavol Lukša. Podle něj se podobné dotace budou každoročně opakovat. Krajské dotace získala například Dolní Lutyně na Karvinsku, která chce vybudovat dělící ostrůvky na frekventované křižovatce v místě nynějšího přechodu pro chodce. Součástí úprav bude také nasvětlení přechodů. Peníze z kraje pomohou také vybudovat chodníky u mateřské školy v Kateřinicích na Novojičínsku nebo na nebezpečných úsecích v Hlubočci na Opavsku. S krajskou podporou se chystá rovněž výstavba podchodu v Bašce na Frýdecko-Místecku a cyklistické stezky ze Staré Vsi do Petřvaldu.

Počet úmrtí chodců při automobilových nehodách se v poslední době snižuje. Například loni od července do listopadu bylo usmrceno 154 chodců, což je o 59 méně než ve stejném období roku 2005. Podle policistů se na zlepšení bezpečnosti chodců podílí kromě zavedení nového bodovacího systému právě úpravy chodníků a přechodů na nebezpečných úsecích silnic.