„Podobné akce je nutné ohlásit městu nejpozději pět dnů předem, takže už v tuto chvíli je jasné, že půjde o nepovolené shromáždění. Pokud se skutečně radikálové sejdou v sobotu večer u Hypernovy, jak oznámili na svých stránkách, bude tam přítomen zástupce města, aby je vyzval k ukončení akce a rozchodu. Upozorní je, že se právě dopouští protiprávního jednání a také na možné důsledky porušení zákona o právu shromažďovacím. Pokud neposlechnou a budou v pochodu pokračovat podle plánu, požádá zástupce města oficiálně o součinnost Policii České republiky,“ popsala stanovisko města k pochodu mluvčí Dita Círová.

„Před třemi roky nás při tragické události v Bohumíně opustili dva naši kamarádi David Friedel a Aleš Mareček. Za naše kamarády se dne 14. února 2009 koná vzpomínkový pochod v Krnově „Jägerndorf“. Sraz je naplánován v 17 hodin před obchodním domem Hypernova. Trasa pochodu je vedena přes centrum Krnova, až ke Krnovskému hřbitovu,“ stojí v pozvánce, kterou nacionalisté zveřejnili na svých webových stránkách.

Marečkovi bylo 29 let a Friedelovi 33 let, když uhořeli zřejmě kvůli zkratu na elektroinstalaci zářivky v budově bývalých bohumínských kasáren, kde se rozhodli přespat po oslavě narozenin jednoho ze svých kamarádů.

Do Krnova se chystají extremisté z širokého okolí, kteří se hodlají po ukončení pochodu v Krnově ještě sejít na další akci v Lichnově.

Jak jsme informovali ZDE, loni se pochodu v Krnově zúčastnilo asi 130 lidí s černými prapory a pochodněmi. Mnozí z nich se maskovali šátkem, kuklou či šálou. V čele průvodu nesli smuteční věnce a velkou fotografii Aleše Marečka a Davida Friedela. Ohlašovatelem loňského pochodu byl třicetiletý Tomáš Mareček. Po setmění se průvod s pochodněmi v tichosti vydal od krnovské Hypernovy kolem Slezského domova a radnice na náměstí, kde jeden z organizátorů pronesl projev. Celou trasu pochodu monitorovaly desítky policistů. V pohotovosti byli také policejní psovodi, anitikonfliktní tým a městští strážníci.