„Informoval nás okresní hygienik, že z ministerstva zdravotnictví mu bylo sděleno, aby se nepoužíval výraz prasečí chřipka. Faktem je, že tento název vznikl pro typ chřipky A(H1N1), který byl v krnovské nemocnici diagnostikován u našich prvních dvou pacientů.
U dalších dvou to byl subtyp chřipky označený A(H3N2), který se jako prasečí chřipka označovat nemá," uvedla zprávu ČTK na pravou míru mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.
Přenáší se mezi lidmi, není prasečí
Faktem je, že přenos chřipkového viru A(H1N1) z člověka na člověka je mnohem častější a pravděpodobnější, než z prasete na člověka. Také v Krnově šlo podle všeho o přenos virózy z jednoho člověka na druhého. Proto je termín „prasečí chřipka" dost zavádějící.
„Chřipka A(H1N1) je akutní virové onemocnění. Jedná se o lidské onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Výraz „prasečí chřipka" tedy není na místě, protože ten označuje primárně onemocnění prasat," ohradil se proti nepřesné terminologii „prasečí chřipka" Radim Mudra tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě.
Říkejme raději těžké chřipky
Ať už šlo o prasečí chřipku nebo se přidržíme přesnějšího označení „čtyři potvrzené případy velmi těžké chřipky s dramatickým průběhem," jak včera zprávu ČTK uvedla na pravou míru Eva Kijonková, jisté je, že všichni čtyři pacienti jsou v nemocnici hospitalizováni na standardních odděleních.
„Pacienti byli přijati již jako virulentní s primární hospitalizací na standardním oddělení interny, plicní a ARO. Při zjištění pozitivity jsou pacienti dále hospitalizováni podle závažnosti stavu. Na standardních odděleních je izolujeme. Na JIP a ARO jsou v oddělených boxech," popsala situaci Eva Kijonková.
Na ARO krnovské nemocnice je ve vážném komplikovaném stavu pacientka ročníku 1949, která je připojena k plicní ventilaci. Dále je v Krnově hospitalizován třiačtyřicetiletý muž a dvě starší ženy ve věku 79 a 82 let.
Na očkování je dnes už trochu pozdě
Doporučenou prevencí proti většině typů chřipkových onemocnění je včasné očkování. Lékaři ho doporučují zejména u starších osob, protože u nich může mít chřipka obzvlášť těžký průběh.
„Očkování proti chřipce by mělo proběhnout před nástupem epidemie. V současném období se už ale nacházíme ve fázi nastupující chřipkové epidemie. V dosud izolovaných virech chřipky letos převládá typ A(H3N2), typ A(H1N1) je zatím spíše ojedinělý," uvedl hygienik Radim Mudra s tím, že hlášení chřipkových onemocnění na Krajskou hygienickou stanici zajišťují terénní lékaři, případně lůžková oddělení nemocnic, kde jsou hospitalizováni pacienti s těžkým průběhem onemocnění.
„Zejména je kladen důraz na sledování klinicky těžkých případů, kdy je nutná hospitalizace nemocného, spojená s podpůrnou plicní ventilací," doplnil Mudra.
Proč je chřipkový virus typu A víc nebezpečný než ostatní
Virus chřipky typu A infikuje savce, tedy včetně člověka. A také ptáky. Právě A virus patří k nejnebezpečnějším pro svou variabilitu, schopnost zmutovat a vytvořit nové kmeny. U virů typu A navíc kromě schopnosti mutací hrozí nebezpečí výměny RNA, což je pro viry nosič genetické informace.
K výměně genetických informací může dojít, pokud dva různé subtypy viru napadnou stejnou buňku. Výsledkem může být vznik viru s novými vlastnostmi a schopnostmi. Riziko, že k tomu dojde, se zvyšuje například ve velkochovech prasat a ptáků, kde mají viry ideální podmínky k evolučním inovacím.
Proč se subtypy chřipky značí třeba A(H3N2) nebo A(H1N1)?
Chřipkové viry různých typů se označují podle dvou proteinů, které virus tvoří při svém životním cyklu. Jde o hemaglutinin (označujeme H), který má 15 podtypů, a neuraminidázu (označujeme N), která má 9 podtypů.
Poslední chřipková epidemie velkého rozsahu se statisíci lidských obětí byla zaznamenána koncem šedesátých let v Hongkongu. Stál za ní právě kmen H3N2. Takzvanou ptačí chřipku způsobuje kmen H5N1 a takzvanou prasečí chřipku kmen H1N1.
Existuje řada dalších variací, takže přesná identifikace chřipkových kmenů je podstatně složitější. Proto hygienici a virologové nemají rádi laicky zjednodušené názvosloví jako „prasečí chřipka".