„Nové školní prostory jsme získali po mnohých peripetiích, a to především díky vedení města. Věřím, že se nám v dílnách v Luhách a v kuchyni přímo ve škole bude dařit,“ pochválil Richard Havlík.
Jeho škola funguje již jedenáctým rokem, z toho v Horním Benešově sídlí rokem pátým.
„A já připíjím škole na dalších padesát let,“ popřál starosta Josef Klech, který sám prostory v Luhách budoval. Vždyť patnáct let pracoval na tamním učilišti.
„Po roce 1945 zde sídlili kováři a podkováři. Poté zde fungovalo dlouhá léta učiliště kovo. To však ve městě skončilo a přesunulo se do Bruntálu,“ vzpomínal Josef Klech. Areál s kotelnou byl přitom určen pro čtyři sta žáků, budoucích řemeslníků.
Po roce 1989 nemělo místo perspektivu. Přišel útlum, o zručné lidi nebyl na trhu zájem. „Budovy zely prázdnotou. Před třemi lety město iniciovalo změnu. Od kraje zpět zakoupilo stavby i pozemky za pět a půl milionu korun. Nyní je užívá Praktik, tak jako i zdejší fabrika Hobes,“ konstatoval Josef Klech.
Právě výroba situovaná na periferii města má být pro tamní obyvatele neoddiskutovatelnou výhodou. „Peníze, které jsme za nemovitosti zaplatili, se nám vrátily zpět. Získali jsme je obratem zpět od Hobesu za desetiletý nájem. Nestálo nás to nic,“ vysvětlil Josef Klech.
Místu tak vdechly dotčené subjekty nový život. „Pokračovat budeme v odborném výcviku našich žáků tak, jak to naše hospodářství potřebuje. Žádané profese dnes na trhu nejsou,“ shrnul Richard Havlík. Ten sází na budoucí spolupráci s městem i se soukromými subjekty, které by studenty školy, potažmo své budoucí zaměstnance, sponzorovaly.
„Chceme se podílet na přípravě studentů tak, aby pro nás byli použitelní a zůstali v regionu. Vždyť jde hlavně o mladé z Hornobenešovska. Dotovat jim chceme výuku či různé exkurze,“ potvrdil Deníku Martin Košut z místní firmy Delta spol. s r.o., která se zabývá dřevovýrobou z masivu a interiéry. „Jsme ale na začátku, od září vše rozjedeme naplno. Smlouvy máme již se třemi žáky, očekáváme další,“ dodal podnikatel.
Praktik nyní získal strojní dílnu s dřevoobráběcími stroji, dřevodílnu, lakovnu, sociální zázemí a ve škole také novou kuchyni. „Udělali jsme co jsme mohli a v těchto pracích hodláme rozhodně i nadále pokračovat,“ uzavřel ředitel hornobenešovské školy Richard Havlík.