Jak technik Michal Kozák říká, právě podzimní období je pro návštěvu Pradědu, vypínajícího se do nadmořské výšky 1492 metrů, přímo ideální. Zejména kvůli výhledům. Kdo vyjede výtahem na vyhlídku do výše dalších sedmdesáti tří metrů, naskytne se mu pohled nejen na celé Jeseníky. „Komu vyjde počasí, má se skutečně na co těšit. Výhled je na Jeseník, ale třeba i na Sněžku nebo na Tatry," řekl Michal Kozák. A skutečně, v den naší návštěvy byla Sněžka vidět skvěle.

Michal Kozák je technikem na Pradědu dlouhých sedmnáct let. Jak jeho partnerka snáší, že je víc na věži než doma? „Už když jsme se seznamovali, věděla, do čeho se mnou jde. Říkal jsem jí od začátku, že si na Praděd sáhnout nenechám," potutelně se usmíval technik Kozák.

Každodenní práce technika na věži vysílače spočívá v zajištění provozu telekomunikačních a vysílacích služeb. Dá se ve zkratce říct, že díky technikovi fungují obyvatelům regionu mobilní telefony, rozhlas i televize. „Provozujeme televizní i rozhlasové vysílání, služby pro mobilní operátory, různé datové spoje. Staráme se nejen o vysílání, ale i o zázemí věže, a o samotný objekt jako takový," uvedl Kozák.

Budova vysílače Českých Radiokomunikací poskytuje nejen výhled na Jeseníky, hotelové a restaurační služby. Poskytuje vysílání tří digitálních multiplexů a osmi rozhlasových stanic.

Lidé se někdy podivují, proč vysílač na Pradědu vlastně stojí a proč je tak vysoký. Je to proto, že právě v nejvyšší, laminátové části vysílače jsou ukryty televizní vysílací antény. „Je to proto, aby měl vysílač co největší dosah," vysvětlil Kozák. Jak říká, každé roční období má na Pradědu svůj specifický půvab. V zimě převládají námrazy, špatné povětrnostní podmínky, špatná je i dostupnost. V létě zase techniky trápí bouřková období.

„Za ta léta jsme si zvykli, hodně situací se tu opakuje. Děláme na věži ve zhruba šestidenních turnusech, s provozem věže jsme dobře obeznámeni," vysvětlil technik. S přírodou se podle jeho slov nedá bojovat, naopak je nutné se jí podrobit. Jinak to prý nejde. Věž projde technik každý den několikrát od sklepních prostor až po půdu, věž i obchází, aby měl přehled o tom, co se kde stalo nebo děje. I proto je schopen zajistit realizaci případných oprav velmi rychle.

Vzpomíná i na zimy, kdy jej blizard uvěznil na věži na několik dnů. I na to se musí technik připravit. „Poruchy přicházejí obvykle právě s kalamitními stavy, musíme na ně být připraveni. Co se týče techniky a jejího provozu, i třeba dodávek vody, zásob jídla a oblečení nebo tepla," zhodnotil situaci technik.