Základem péče o vlastní tělo i mysl při rekordních teplotách je pravidelný pitný režim. A právě na něj se zaměřili pracovníci Krystal Help při své terénní práci.

„Důležité je v takovém počasí doplňovat tekutiny. Tělo, oslabené dlouhodobým užíváním návykových látek, je náchylnější ke zdravotním problémům. Klientům jsme rozdávali vodu, spektrum vitamínů a také dobré rady, jak v daném počasí fungovat, proč doplňovat minerály v těle a na co si dát pozor, aby člověk nezkolaboval na přímém slunci,“ uvedl Jiří Vlček, streetworker Krystal Help.

Korálovka - Ilustrační foto.
Korálovka do naší přírody nepatří, vzal si ji odborník
Den Braven, ilustrační foto.
Den Braven investuje do rozšíření svých skladů

Součástí rozhovorů jsou také techniky, jak udržovat tělo funkční, jako například vzpřímené dýchání, rozhýbání bránice, masírování kůže na hlavě, prokrvování cévního řečiště, podpora vnitřních orgánů i péče o mysl.

Většina reakcí ze strany klientů byla pozitivní. „Překvapilo mě, že terénní pracovníci myslí i na tyto věci. Toho si cením, že se nám snaží pomáhat, abychom to horko nějak přežili,“ popsal svou zkušenost jeden z klientů.

Práce streetworkerů s klienty se odehrává v širších souvislostech v duchu principů Harm Reduction (snižování rizik) a Public Health (veřejného zdraví).

Na nádraží v Branticích už 80 let funguje německé zabezpečovací zařízení Einheit. V červenci Brantice dostanou nové moderní zabezpečení a současně začne náročný transport unikátního Einheitu do železničního muzea v Ostravě.
Výpravčímu v Branticích slouží zařízení z dob války